Reklama

Uchwała absolutoryjna nieważna – konstancińska rada naruszyła przepisy

Uchwała o odmowie absolutorium burmistrzowi Michałowi Wiśniewskiemu została zakwestionowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Radni popełnili błędy proceduralne i merytoryczne. RIO nie widzi powodów do nieudzielenia absolutorium.
Uchwała absolutoryjna nieważna – konstancińska rada naruszyła przepisy
RIO wskazało, że zgodnie z art. 28a ustawy o samorządzie gminnym, nieprzyjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium nie jest równoznaczne z podjęciem uchwały o jego nieudzieleniu

Źródło: https://www.konstancinjeziorna.pl/

24 czerwca podczas sesji rady większość jej członków zagłosowała przeciwko udzieleniu absolutorium burmistrzowi. W głosowaniu 14 radnych powiedziało "nie", 5 opowiedziało się "za", a jedna osoba wstrzymała się od głosu. W efekcie uchwałę przekazano do oceny Regionalnej Izby Obrachunkowej, która już 15 lipca wydała negatywną opinię. RIO wskazała na poważne braki – zarówno proceduralne, jak i merytoryczne – które towarzyszyły podjęciu tej decyzji. Zwrócono uwagę, że nie zachowano wymaganych standardów, a podejmowane argumenty nie dawały podstaw do nieudzielania absolutorium.

Nieprawidłowości formalne i proceduralne

W przekazanej urzędowi decyzji skład orzekający RIO szczegółowo wyjaśnił uchybienia. Po pierwsze, uchwała w sprawie udzielenia absolutorium nie została formalnie przyjęta, ponieważ zabrakło do tego bezwzględnej większości ustawowego składu rady. Tymczasem nieprzyjęcie propozycji udzielenia absolutorium nie jest tożsame z podjęciem uchwały o odmowie, jak podkreśliła Izba. Proceduralnym błędem była także praktyka, w której treść uchwały ujawniono dopiero po głosowaniu, a nie przed, jak stanowią przepisy. Taki sposób działania stoi w sprzeczności z ustawą o samorządzie gminnym i skutkuje stwierdzeniem nieważności dokumentu.

Zarzuty bez pokrycia w faktach

RIO skrytykowała także merytoryczną stronę postępowania, wskazując, że zarzuty rady nie były ani konkretne, ani odpowiednio udokumentowane. Zamiast całościowej oceny wykonania budżetu skupiono się na wybranych, nie do końca istotnych kwestiach, jak np. niewyegzekwowane należności sporne czy brak pozyskania niektórych środków zewnętrznych. Wbrew obowiązkowi, nie poparto podejmowanych decyzji danymi liczbowymi. Tymczasem w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, skoro rada niemal jednogłośnie przyjęła sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za ubiegły rok, jej późniejsza odmowa absolutorium była nieuzasadniona. Jak podkreślili również komentujący mieszkańcy, decyzja miała charakter bardziej polityczny niż merytoryczny, a radni najwyraźniej nie odróżnili procedury absolutorium od głosowania wniosku o wotum zaufania.

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze