Z energią na dworcu

0
576

Miejski Klub Seniora w budynku dworca PKP rozpoczął już swoją działalność. Na dwóch poziomach znajdzie się miejsce i na organizację zajęć, i na spotkania przy kawie.

Podczas oficjalnego otwarcia klubu w poniedziałek 8 września wiele osób zwracało uwagę na to, że realizacja tego pomysłu była błyskawiczna, jak na standardy dotyczące różnych samorządowych działań. Utworzenie dedykowanego seniorom miejsca w mieście było jednym z postulatów utworzonej przed rokiem Piaseczyńskiej Rady Seniorów. Wiosną władze gminy podjęły decyzję o udostępnieniu na cele społeczne zlokalizowanych w zmodernizowanym dworcu pomieszczeń. Gmina pozyskała też dotację zewnętrzną na adaptację blisko 150m2 powierzchni na potrzeby Klubu. Środki w wysokości 150 tys. złotych pochodziły z ministerialnego programu Senior+. Brakujące 40 tys. złotych dołożył samorząd.

Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak przyznała, że tak sprawne działanie to przede zasługa osób zaangażowanych w realizację projektu. Miała na myśli przede wszystkim Krzysztofa Kasprzyckiego, który opiekuje się Piaseczyńską Radą Seniorów z ramienia Urzędu Gminy, oraz dyrektora Biblioteki Publicznej Łukasza Załęskiego. To właśnie biblioteka będzie prowadzić Miejski Klub Seniora dla około 100 osób.

– Dworzec to ruch, to aktywność, energia – z tym się kojarzy, tak jak i nasi seniorzy. Życzę więc państwu, żeby ten piękny modernistyczny budynek służył państwu jak najlepiej – powiedział wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. Obiecał też, że sąsiadujący z Klubem teren na zewnątrz budynku, po opuszczeniu go przez wykonawcę remontu linii kolejowej, zostanie zagospodarowany na patio.

– Chcemy, żeby to miejsce tętniło życiem przez cały dzień, nie tylko podczas zajęć. Żeby seniorzy z terenu całej gminy mogli tu przyjść, spotkać się i miło spędzić czas i spożytkować energię, której macie mnóstwo – zwróciła się do licznie przybyłych seniorów wiceburmistrz Kułakowska-Michalak

O to również zadbali organizatorzy nowego miejsca na senioralnej mapie Piaseczna.

– Kiedyś pewna pani powiedziała mi, że brakuje takiego miejsca, w którym seniorzy mogliby się spotkać i napić kawy – wspominał Krzysztof Kasprzycki. – Dlatego jednym z elementów wyposażenia tego obiektu jest ekspres do kawy. Zapraszamy więc wszystkich na pyszną kawę – podsumował dyskusję i zaprosił zebranych do wspólnego przecięcia symbolicznej wstęgi. Był również tort, prezenty, życzenia od przedstawicieli samorządu, reprezentującej Sejm wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz organizacji pozarządowych. O muzyczny klimat zatroszczyła się jedna z najbardziej znanych w Polsce seniorek – DJ Vika.

Klub działa codziennie w godzinach 9.00-17.00. Oprócz zorganizowanych zajęć, będzie oferował przestrzeń na spotkania towarzyskie dla seniorów.

– O tym, jakie to będą zajęcia, zdecydują sami seniorzy – mówi Łukasz Załęski. – Prowadzimy właśnie rozmowy w tej sprawie, bo chcemy odpowiedzieć na ich potrzeby i zainteresowania, nie powielając jednocześnie tych zajęć, które ma już w swej ofercie Centrum Kultury. Na pewno jest zapotrzebowanie na zajęcia językowe oraz aktywność fizyczną – informuje.