To my tworzymy uzdrowisko

0
541

Prezes spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój przekonuje, że wbrew obawom władz gminy działalność uzdrowiskowa jest rozwijana.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o obawach władz gminy Konstancin-Jeziorna związanych z utrzymaniem statusu uzdrowiska („Niepewny los uzdrowiska” PP nr 257). Niepokój burmistrza wzbudziła między innymi informacja wojewody mazowieckiego o chęci nabycia przez spółkę działki, na której znajduje się tężnia.

Odpisaliśmy wojewodzie, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że Uzdrowisko wyprzedaje majątek i nie rozwija działalności leczniczej. I zdecydowanie sprzeciwiamy się sprzedaży na jego rzecz nieruchomości, na której znajduje się tężnia – poinformował radnych Kazimierz Jańczuk. Przedstawiciele spółki są zaskoczeni tymi informacjami.

– To przede wszystkim solanka sprawia, że Konstancin-Jeziorna utrzymuje status uzdrowiska. Naszym obowiązkiem, ale i przywilejem, jako właściciela ujęcia wód solankowych, jest zapewnienie dostępu do jej leczniczych właściwości pacjentom, kuracjuszom i turystom, przebywającym w naszej miejscowości – zapewnia Piotr Marczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój SA. Władze spółki zwracają uwagę, że w ostatnim czasie reaktywowany został drugi inhalator – tzw. „grzybek”, a tężnia została udostępniona wypoczywającym w Konstancinie-Jeziornie także zimą. Solanka jest wykorzystywana do zabiegów leczniczych, na basenie, a od niedawna również butelkowana i sprzedawana.

– Konstancińska tężnia jest drugim, po tężni w Ciechocinku, najstarszym inhalatorium w Polsce. Dokładamy wszelkich starań, by nie tylko pacjenci naszego uzdrowiska, ale przede wszystkim mieszkańcy gminy mogli nieprzerwanie czerpać dla zdrowia naturalną bryzę solankową – zapewnia Piotr Marczyk.

Nie zgadza się również z opinią burmistrza, że spółka ogranicza działalność leczniczą. Podkreśla, że przedłużenie przez ministra zdrowia statusu uzdrowiska dla Konstancina-Jeziorny możliwe było dzięki prowadzeniu przez spółkę eksploatacji złoża solanki oraz zakładów przygotowanych do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

– Stale rozwijana działalność lecznicza spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój doskonale wpisuje się w dążenia Gminy do zapewnienia Konstancinowi-Jeziornie statusu uzdrowiska – podkreśla prezes spółki. – Należące do spółki obiekty gwarantują miejscowości wymagane przez ustawę miejsca, urządzenia i wykwalifikowany personel, niezbędne do wykonywania zabiegów leczniczych.

Nowa umowa na świadczenie usług w zakresie uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dorosłych została zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia na okres 01.07.2019-31.12.2021r. z opcją przedłużenia na lata kolejne.
Władze spółki zapewniają również, że w związku z rosnącym zainteresowaniem pacjentów i kuracjuszy planują przebudowę dwóch obiektów. Gruntowną modernizację ma przejść Hotel Konstancja, dobudowane zostaną również dwie kondygnacje w Białym Domu. W sumie w obu budynkach ma przybyć 130 miejsc noclegowych.

– To kolejne działania spółki, która w ciągu ostatnich lat zainwestowała ponad 60 mln zł w dynamiczny rozwój uzdrowiska, w tym budowę Konstancińskiego Centrum Hydroterapii EVA Park Life & SPA oraz rozbudowę i modernizację Szpitala Rehabilitacyjnego – mówi Piotr Marczyk. Spółka tłumaczy decyzje dotyczące sprzedaży niektórych nieruchomości planami inwestycyjnymi.

– Sprzedaliśmy obiekty gastronomiczne, niezwiązane bezpośrednio z leczeniem uzdrowiskowym – podkreślają władze spółki. – A pozyskane w ten sposób środki były i są inwestowane w obiekty uzdrowiskowe. Robimy wszystko w kierunku rozwijania działalności leczniczej – tym bardziej krzywdzące i smutne dla nas są słowa pana burmistrza. W naszym wspólnym interesie jest utrzymanie statusu uzdrowiska i powinniśmy się wspierać.