W szkołach ma być bezpiecznie

0
853

Zbliżający się rok szkolny będzie nieco inny niż zwykle. Rodzice obawiają się o zdrowie dzieci i o zasady bezpieczeństwa w szkołach. Jakie wytyczne płyną od rządu, a jak Gmina Piaseczno ma zamiar zadbać o zdrowie uczniów podczas epidemii koronawirusa?

Wytyczne płyną z góry, pierwsze z nich zostały ogłoszone 5 sierpnia podczas konferencji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczny powrót do szkół”. Główną rolę pełni bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz obowiązkowe noszenie masek przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki. Co więcej regularne czyszczenie pomieszczeń, do czego przygotowuje się już Gmina Piaseczno. Szef MEN wspomina, że uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. Co jest pewną ulgą, jednak nadal ważny pozostaje odstęp społeczny. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Zbliżający się rok szkolny będzie nieco inny niż zwykle. Rodzice obawiają się o zdrowie dzieci i o zasady bezpieczeństwa w szkołach. Jakie wytyczne płyną od rządu, a jak Gmina Piaseczno ma zamiar zadbać o zdrowie uczniów podczas epidemii wirusa COVID-19?
Nowe zamgławiacze do dezynfekcji przedszkoli i szkół/ fot. Urząd Gminy Piaseczno

Co w przypadku zetknięcia się z wirusem jednego ucznia?

Po pierwsze izolacja. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu. Pamiętając o zapewnieniu mu m.in. 2 m odległości od innych osób. Po drugie telefon do rodziców. Należy niezwłocznie powiadomić opiekunów o podejrzeniu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 ucznia. W związku z tym rodzice powinni koniecznie odebrać dziecko ze szkoły, ale najlepiej własnym środkiem transportu. Co dalej z resztą uczniów i pracowników, którzy mogli ulec zakażeniu? 12 sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracował szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia.

Wytyczne GIS, MZ, MEN dla publicznych i niepublicznych placówek od 1 września 2020

Dezynfekcja, pierwszy krok gminy

W związku z przygotowaniami do nowego roku szkolnego Gmina Piaseczno zakupiła urządzenia i płyny do dezynfekcji pomieszczeń placówek oświaty. Władze przekazały elektryczne zamgławiacze do lokalnych przedszkoli i szkół oraz jednostek urzędu. Będą je obsługiwali przeszkoleni pracownicy tych jednostek. Placówki, w miarę potrzeb, będą stosowały dezynfekcja metodą zamgławiania doraźnie i na bieżąco. Poprzez specjalny system, którego 3 dysze wyrzucają środek dezynfekcyjny w postaci suchej mgły z bardzo małymi cząsteczkami. 

Zbliżający się rok szkolny będzie nieco inny niż zwykle. Rodzice obawiają się o zdrowie dzieci i o zasady bezpieczeństwa w szkołach. Jakie wytyczne płyną od rządu, a jak Gmina Piaseczno ma zamiar zadbać o zdrowie uczniów podczas epidemii wirusa COVID-19?
Zamgławiacze i płyny do dezynfekcji przedszkoli i szkół/ fot. Urząd Gminy Piaseczno

Jak działa preparat?

Stosowany środek działa nie tylko na wirusa SARS-COV-2, ale również na inne zarazki i wirusy pojawiające się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Mam nadzieję, że te zabiegi pozwolą na ograniczenie zachorowalności wśród przedszkolaków, uczniów oraz personelu naszych placówek oświatowych – mówi wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. Stosowany w urządzeniu preparat dezynfekujący lerasept oparty jest na bazie nadtlenku wodoru o działaniu bakterio, wiruso oraz grzybobójczym. Zapewnia zmniejszenie obciążenia mikrobiologicznego i wirusowego wewnątrz miejsc publicznych. Łatwy sposób dezynfekcji pomieszczeń ma korzystnie wpłynąć na ograniczenie zachorowań na COVID-19 u dzieci.

Czytaj więcej: Przybywa zakażonych, ale i ozdrowieńców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię