Pogoda na tydzień: „antagonizm termiczny” sprowadzi burze i ulewy

0
827

Pogoda w Polsce w nadchodzących dniach będzie bardzo dynamiczna. Niemalże na pewno wystąpią gwałtowne burze z ulewnym deszczem, a w niektórych miejscach będzie padał grad. Miejscami może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a temperatury sięgną 35 stopni Celsjusza.

IMGW ocenił prawdopodobieństwo wystąpienia upałów na 80 proc. W środę wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami dla dwunastu województw, w tym województwa mazowieckiego.

Historyczne upały i „antagonizm termiczny”

W ciągu kolejnych paru dni Polska pozostanie w zasięgu letnich niżów obejmujących Afrykę, Europę oraz Skandynawię. „Antagonizm termiczny”, czyli narastanie różnic temperatur i napieranie mas atlantyckich od zachodu na masy gorące, będzie skutkował gwałtownymi burzami i ulewami w nadchodzącym tygodniu.

Zanim to nastąpi, Polska zostanie zalana przez kolejną falę upałów dochodzących do 35 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury dały o sobie znać już w środowe popołudnie, gdzie w środku dnia temperatury pokazywały 32 stopnie Celsjusza. Według portalu fanipogody.pl upały obejmą Polskę Centralną, Wschodnią i południe kraju. Front atmosferyczny wchodzący na teren kraju od zachodu ma przynieść silne nawałnice w zachodniej części Polski.

Rekord upałów prawdopodobnie padnie na półwyspie Iberyjskim, gdzie według modelu pogodowego, na który powołują się Fani Pogody, temperatury mają tam dochodzić do 50 stopni Celsjusza.

upały, ulewne deszcze, trąba powietrzna, prognoza pogody, prognoza, burze z gradem, gwałtowne burze
Fot. windy.com

Burze, upały, trąby powietrzne

W Polsce mogą pojawiać się niebezpieczne zjawiska pogodowe. Na terenie Mazowsza przewidywane są burze z gradem. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatr do 100 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW

Ostrzeżenie obowiązuje do piątku 9 lipca do godz. 9.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk na terenie powiatu piaseczyńskiego to aż 80 proc.

– To będzie bardzo intensywne 36 godzin – powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Podczas piątku i nocy z czwartku na piątek będziemy mieć do czynienia z licznymi burzami z gradem, nawałnicami, a nawet trąbami powietrznymi, które w ostatnim czasie występują coraz częściej na terenie Polski.

Piątek również przyniesie intensywne i groźne zjawiska. W całym kraju mają występować przelotne opady deszczu i gwałtowne burze z gradem. Porywy wiatru będą oscylować w granicach 100 km/h. Spokojniej będzie tylko na krańcach wschodnich.

Czytaj również: W oku kamery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię