„Chyliczkowska” uczy najlepiej

1
2195

Wyniki matur w naszym powiecie rzadko są powodem do dumy. Toteż jedyną szkołą, która się nimi chwali, jest liceum przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie.

Informacji o wynikach tegorocznych maturzystów na próżno szukać na stronach internetowych lokalnych szkół średnich. Swoim uczniom gratuluje i chwali się ich wynikami wyłącznie liceum im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie, zwane popularnie „Chyliczkowską”. I trudno się dziwić. Ogólnie zdawalność w naszym powiecie wyniosła w tym roku 80%, co jest wynikiem idealnie zbieżnym z tym ogólnopolskim. Jednak niewątpliwie statystyki te „ciągnie” właśnie LO przy ul. Chyliczkowskiej, gdzie zdawała największa liczba osób (256), uzyskując przy tym najwyższe średnie wyniki ze wszystkich przedmiotów – zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Wysokie wyniki osiągnęli jeszcze uczniowie Katolickiego LO w Magdalence. Jednak nie we wszystkich przedmiotach. Z języka polskiego 73,9% to wynik minimalnie lepszy od „Chyliczkowskiej” (73,4%), a z matematyki pokonali piaseczyńskie LO średnią 88% do 73%, pamiętać jednak należy, że w „Katoliku” zdawało tylko 17 osób. Jeśli chodzi o maturę rozszerzona z matematyki, to już wynik szkoły z Magdalenki jest znacznie słabszy i wynosi zaledwie 20% („Chyliczkowska” ma 50,9%). Pozostałe przedmioty ścisłe również znacznie słabiej od najlepszej szkoły w powiecie. Powyżej średniej ogólnopolskiej z języka polskiego napisali matury jeszcze uczniowie Liceum przy ul. Księdza Sajny w Górze Kalwarii (66,5%) oraz w Piasecznie przy al. Brzóz (68,7%).
Wyniki ogólnopolskie dla przedmiotów obowiązkowych w liceach to 62% z języka polskiego, 61% z matematyki i z najczęściej wybieranego obowiązkowego języka obcego – angielskiego 77%. Technika tradycyjnie wypadły słabiej i ogólnopolskie średnie to 53% dla języka polskiego 53%, matematyki – 46% i język angielski – 61%. Na Mazowszu było to: odpowiednio 60%, 59% i 73%.
Wyniki z matematyki zazwyczaj są tymi najniższymi, jednak uzyskane przez uczniów niektórych szkół ponadgimnazjalnych powiatu z obowiązkowej matury z matematyki budzą niepokój. Do zaliczenia matury potrzebne jest 30% poprawnie rozwiązanych zadań. Tymczasem średnia uzyskana przez uczniów LO w Tarczynie przy ul. Szarych Szeregów 8 wynosi zaledwie 24,5% (22 osoby przystąpiły do egzaminu), a jeszcze słabiej wypadli uczniowie Technikum przy RCKU, uzyskując 21,6 % (14 zdających). Biorąc pod uwagę wszystkie wyniki, liceum w Tarczynie wypadło najsłabiej w powiecie. Z obowiązkowej matury z języka polskiego uczniowie uzyskali wynik 47,5%, a z angielskiego 52%.
Jak podkreśla naczelnik powiatowego wydziału edukacji Magdalena Boniecka-Duchna:
– Ostateczne wyniki egzaminów maturalnych znane będą na przełomie września i października, po uwzględnieniu zaplanowanych na sierpień egzaminów poprawkowych.
Każdy bowiem maturzysta, któremu nie powiodło się tylko na jednym przedmiocie, ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię