Zmiana właściciela zamku

2

Czy zamek książąt mazowieckich w Czersku zmieni właściciela? Chce go przejąć od gminy Góry Kalwaria zarząd województwa mazowieckiego.

Zdaniem wielu mieszkańców gminy i odwiedzających ją turystów, zamek książąt mazowieckich w Czersku jest jej największą atrakcją. Rocznie przyjeżdżają tu tysiące zwiedzających, przyciąganych dodatkowo w to miejsce cyklicznymi imprezami historycznymi i kulturalnymi, organizowanymi przez Ośrodek Kultury, który zarządza tym obiektem w imieniu gminy.

– Jednak dochody, jakie dzięki temu przynosi, nie wystarczają na to, aby zadbać o niego zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – wyjaśnia Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza gminy Góra Kalwaria. – Zamek wymaga dużych nakładów finansowych związanych z profesjonalną konserwacją murów i mostu, który jest prawdopodobnie w najgorszym stanie z całej budowli. Dodatkowo trzeba znaleźć kolejne środki na rozwój infrastruktury zamku i jego otoczenia.

Gmina jest w trakcie opracowywania projektu renowacji zamku, aby pozyskać fundusze zewnętrzne na niezbędne prace. Pod koniec roku z ofertą pomocy w kwestii dalszego utrzymania zabytku wystąpił zarząd województwa mazowieckiego. Zaproponował on gminie przejęcie czerskiego zamku, zakładając jednocześnie, że gmina jednak zachowa do niego pewne prawa. W związku z tą propozycją Arkadiusz Strzyżewski, burmistrz Góry Kalwarii, w najbliższym czasie planuje spotkanie z radnymi miejskimi.

– Władze miasta muszą rozważyć, jakie znaczenie ma dla gminy to, kto będzie głównym gospodarzem zabytku. Trzeba mieć świadomość, że samorząd Mazowsza ma znacznie większy potencjał oraz środki, żeby zrobić z tego miejsca, tak jak się dzieje z innymi zabytkami w regionie, perłę województwa. My w tej chwili nie mamy takich możliwości – przekonuje Piotr Chmielewski. – Współpraca z województwem mazowieckim w tym temacie mogłyby w przyszłości zaowocować wspólnymi działaniami przy przygotowaniu miejsca dla zabytkowej szkuty, która za kilka lat ma powrócić do Czerska. Trzeba w tym celu kupić działkę i zbudować na niej pawilon muzealno-ekspozycyjny.