Wyższe opłaty za śmieci

1
524

Na podwyżkę stawek składa się wiele czynników.

Wraz z nadejściem 2018 r., w Górze Kalwarii, podobnie jak w innych gminach powiatu piaseczyńskiego, zmianie uległa wysokość tzw. opłaty śmieciowej. Dotychczas mieszkańcy płacili 9,5 zł za odbiór odpadów segregowanych i 19 zł za śmieci niesegregowane – obecnie stawki te wynoszą odpowiednio 15 oraz 25 zł miesięcznie. Przetarg wygrała firma, która już wcześniej zajmowała się odpadami w Górze Kalwarii, czyli spółka Remondis Otwock. Umowa została podpisana na 15 miesięcy.

– Gmina nie zarabia na gospodarce odpadami. Zgodnie z przepisami, dochód z „opłaty śmieciowej” przeznaczany jest właśnie na gospodarkę odpadową. Czyli w zdecydowanej większości wpływy trafiają do firmy wywozowej (urząd gminy zajmuje się obsługą administracyjną oraz edukacją ekologiczną) – podkreśla samorząd Góry Kalwarii.

Decyzja rady miejskiej miała związek ze zmianą przepisów prawnych, które przyczyniły się do wzrostu kosztu tych usług.

Coraz więcej odpadów

– W myśl rozporządzenia ministra środowiska z 14 grudnia 2016 r. zwiększy się liczba frakcji odbieranych odpadów. Większa liczba frakcji to zaś większa liczba kilometrów pokonywanych przez śmieciarki. W naszym przypadku wozokilometry to szczególnie kosztochłonny czynnik, gdyż gmina Góra Kalwaria jest bardzo rozległa – tłumaczy gmina na swojej stronie internetowej.

Segregacja śmieci będzie bardziej szczegółowa (dodatkowo wyodrębniono papier i odpady bio). Ponadto na wzrost opłat ma także wpływ fakt, że mieszkańcy z roku na rok oddają coraz więcej odpadów, a ceny w zakładach, w których się je przetwarza, rosną. W 2014 r. mieszkańcy gminy oddali 3,9 tys. ton śmieci, w 2015 ponad 6,1 tys. ton, a w 2016 aż 6,7 tys. ton.

1 KOMENTARZ

  1. Większa ilość trakcji żal w zeszlym roku zabierano od nas odpady 83 razy w tym roku z harmonogramu wynika taka sama ilość podjazdów. A w bio odpady jest wliczona trawa ( zielone ) które i tak było odbierane przez pół roku . A więc nie widzę żadnych dodatkowych kosztów odbioru oprócz kilku worków wiecej ( papier ) który i tak firma z przyjemnością sprzeda . Rozumiem podwyżke 1zł-1.50zł ale nie 5.50

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię