Wyższe dotacje na wymianę pieca

0
442

Samorząd Konstancina-Jeziorny kontynuuje program dofinansowania wymiany starego pieca węglowego na nowy – ekologiczny. Teraz na ten cel można otrzymać nawet 8 tys. zł dotacji. Wystarczy złożyć wniosek do Urzędu Miasta i Gminy.

Dotacja obejmuje wymianę dotychczasowych kotłów i pieców węglowych na nowe źródła ciepła. W postaci kotłów gazowych, kotłów olejowych bądź kotłów elektrycznych. Od 25 sierpnia 2020 r. wzrosła kwota wsparcia i teraz wynosi ona do 75 proc. wartości nowego urządzenia grzewczego. Dofinansowanie maksymalnie może stanowić 8 tys. zł, wcześniej było to 4 tys. zł. Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy (pok. nr 10) lub pod nr. tel.: 22 484 24 24.

Mazowsze bez smogu

Od ponad dwóch lat na Mazowszu obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, która zakazuje m.in. palenia w kotłach, piecach lub kominkach najgorszymi jakościowo paliwami stałymi, m.in.: węglem brunatnym, mułem i miałem węglowym. Ponadto w dokumencie wskazano rodzaje pieców grzewczych, które mogą być używane w gospodarstwach domowych lub które w najbliższym czasie powinny zostać wymienione. Dotyczy to na przykład kotłów pozaklasowych na węgiel lub drewno, które mogą być eksploatowane tylko do końca przyszłego roku. Poza tym, niestety wielu mieszkańców gminy Konstancin nie przestrzega zakazu spalania odpadów tworzyw sztucznych w instalacjach grzewczych budynków. W okresie jesienno-zimowym skutki tego czuć i widać gołym okiem.

Szkoda zdrowia

Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płaci się za to zdrowiem. Podczas spalania odpadów wytwarzają się trujące związki chemiczne, powodujące wiele ciężkich, a nawet śmiertelnych chorób. Astma, alergie, nowotwory to najczęstsze konsekwencje, jakie ponosi organizm z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza. Szkodzi to nie tylko tym, którzy nie przestrzegają przepisów, ale również ich sąsiadom. Wszystkie przypadki nielegalnego spalania odpadów można zgłaszać do Straży Miejskiej (tel.: 22 484 24 91 lub tel. alarmowy: 986).

Czytaj więcej: Łap deszczówkę z dotacją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię