Wspólne rozliczanie małżonków. Co zrobić by nie stracić w 2022 roku?

0
1055

Osoby rozliczające się z podatków wraz z małżonkami muszą uważać. Wszystko z powodu niejasnych zasad, które weszły w życie wraz z Polskim Ładem. Może się więc okazać, że zamiast zyskać na uldze, małżeństwa nie odczują żadnej różnicy lub nawet stracą.

Kiedy wspólne rozliczenie z małżonkiem jest możliwe? Jeśli małżonkowie pozostawali w danym roku w związku małżeńskim, pomiędzy małżonkami w danym roku występowała wspólność majątkowa oraz małżonkowie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Polski Ład wprowadził dużo zamieszania.  Ulga bowiem dla tzw. klasy średniej powoduje problem rozliczenia, gdy tylko jeden z małżonków zarabia. Co do zasady kwota powinna być w tym podzielona. Może jednak tak się zdarzyć, że żadne nich nie skorzysta z ulgi. W zakresie łącznego opodatkowania małżonków kluczowe są bowiem  metody opodatkowania, z jakich oddzielnie małżonkowie korzystają. Nie każda metoda opodatkowania pozwala na łączne rozliczenie. Wspólnej deklaracji PIT małżonkowie nie mogą złożyć w przypadku, gdy: jedno z nich jest opodatkowane podatkiem liniowym  – dotyczy to zarówno aktywnie prowadzonej działalności, jak i działalności zawieszonej, jedno z nich wybrało opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – z wyłączeniem najmu prywatnego oraz pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Nowe regulacje wprowadzane za sprawą Polskiego Ładu otworzą możliwość wyboru wspólnego rozliczenia także za rok, w którym małżeństwo zostało zawarte. To pozytyw, bowiem dotychczasowe przepisy wymagały, by małżonkowie byli w związku małżeńskim przez cały rok przed skorzystaniem z preferencyjnego rozliczenia PIT. Według nowych przepisów małżonkowie będą mogli rozliczyć się łącznie także za miesiące trwania ich małżeństwa w trakcie pierwszego roku.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, jeśli ich działalność była zawieszona przez cały rok, dla możliwości łącznego rozliczenia ma znaczenie aktualnie wybrana metoda opodatkowania. Metodę tę można zmienić także w trakcie okresu zawieszenia działalności gospodarczej. Można to zrobić najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego w danym roku przychodu lub do końca roku.

Więcej informacji: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wspolne-rozliczenie-z-malzonkiem-a-nowy-polski-lad.

Czytaj również: PIT-2 warto go złożyć i podwyższyć swoją pensję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię