Urbaniści wspierają gminę w projektowaniu zmian

1
868

Gmina pozyskała do współpracy doświadczonych urbanistów. Wraz z urzędnikami projektują zmiany, które obejmują głównie ścisłe centrum Piaseczna. 

Gmina chwali się pozyskaniem do współpracy przy opracowywaniu między innymi zmiany mpzp dla miasta wysokiej klasy specjalistów. Urzędnicy współpracują z biurem projektowym i konsultingowym MAU, które posiada 25-letnie międzynarodowe doświadczenie w urbanistyce, a od 17 lat działa również w Polsce.

– Cieszy nas to tym bardziej, że główny projektant i twórca biura MAU, pan Maciej Mycielski, jest mieszkańcem naszej gminy, więc zna jej specyfikę i problemy z jakimi borykają się mieszkańcy – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – Mam świadomość, że świat się zmienia i to coraz szybciej, wobec czego podejmując różne decyzje dotyczące zagospodarowania miasta musimy uwzględniać nie tylko szerszy kontekst oddziaływania poszczególnych zmian obecnie, ale również patrzeć w przyszłość.

Władze gminy podkreślają, że projektanci z biura projektowego MAU w swojej praktyce kierują się zasadami zrównoważonej urbanistyki i zrównoważonego rozwoju.

– Jednym z wielkich wyzwań stojących przed samorządem w związku z rozwojem Piaseczna jest stworzenie spójnej wizji centrum miasta jako silnej i pełnej życia przestrzeni miejskiej, która przyciąga i zatrzymuje na dłużej. Wśród wielu ważnych zagadnień, oprócz wyzwań komunikacyjnych, wielkie znaczenie ma również historyczny aspekt kształtowania struktury miasta, tego, co stanowić może dzisiaj jego kapitał podstawowy oraz konieczność znalezienia równowagi zarówno w sferze zabudowy, jak i oferowanych mieszkańcom usług. W nowej wizji rozwoju śródmieścia Piaseczna, szczególnie w dobie wyzwań klimatycznych, nie może zabraknąć błękitno-zielonej infrastruktury, czyli wzmacniania roli zieleni miejskiej i gospodarowania wodą – podkreśla Maciej Mycielski z MAU.

Wiceburmistrz Robert Widz wyjaśnia, że urbaniści wspierają gminę m.in. w opracowywaniu zmian planu zagospodarowania przestrzennego dla centrum miasta.

– Aby miasto dobrze funkcjonowało, było przyjazne dla mieszkańców, konieczne jest uwzględnienie różnych aspektów, które trzeba dobrze przemyśleć, zaprojektować a następnie konsekwentnie realizować – zaznacza wiceburmistrz. Podkreśla też, że dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami gminni urzędnicy mają okazję pozyskać nową wiedzę i umiejętności, które będą wykorzystywać w dalszej pracy.

Czytaj również: Po Puławskiej czas na przebudowę ul. Kościuszki

1 KOMENTARZ

 1. Oddajmy miasto ludziom i podobne hasła to można sobie wdrażać, ale pod pewnymi warunkami:
  -jest sieć dróg dojazdowych, obwodnic itp.
  -są wiadukty nad torami, przejścia podziemne (nowe światła na każdym skrzyżowaniu nie załatwią sprawy)
  -ścieżki rowerowe prowadzą gdzieś a nie na koniec danej ulicy…
  -parkingi wielopoziomowe lub podziemne też są
  -rozbudowa sieci kolejowej- nie tylko plany

  Zasłanianie się że trzeba się przygotować na nowe czasy bez współpracy i koordynacji projektu z koleją czy drogowcami licząc że jakoś to będzie bo oni mają swoje plany to słaba strategia.

  No i trzeba wziąć pod uwagę że Polska to nie Holandia i tu jest normalna zima więc polecam prezydentowi i jego planistom pojeździć sobie rowerem przy -10 C choćby tylko na dworzec PKP 3km żeby potem dojechać spóźniającym się pociągiem do Warszawy do roboty.

  Nawet mi się nie chce dalej rozwijać tych podpunktów z góry bo bym mógł książkę napisać.

  Taki przykład pierwszy z brzegu: będzie S7 blisko- a jak tam się dostać jak wiaduktu w Piasecznie aby dojechać do tego zjazdu nie ma? Wszędzie same przejazdy z rogatkami i żadna nowa droga nie powstaje przez tory? A zgodnie z zapowiedzią (jeżeli tak będzie) SKM ma jeździć więc rogatki będą zamknięte jeszcze częściej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię