Ujarzmić tandetę

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Polskie miasta charakteryzuje chaos architektoniczny, różnorodność wątpliwej urody szyldów oraz nadmiar reklam w przestrzeni miejskiej. Właśnie ruszają konsultacje społeczne dotyczące piaseczyńskiej uchwały krajobrazowej, która ma poprawić estetykę gminy.

 

Każdy, kto podróżuje poza granice Polski, po powrocie do kraju może doznać niemałego szoku estetycznego. Nagle okazuje się bowiem, że żyjemy w bardzo brzydkim miejscu na świecie. „Tandetny outdoor”, jak można określić sytuację polskich ulic i placów, jest obecny w każdym mieście i gminie w Polsce. W dużej mierze odpowiada za to chęć zareklamowania swoich usług czy produktów przez przedsiębiorców. Doszło więc do takiego absurdu, że przedsiębiorcy płacą, ich reklamy szpecą przestrzeń, a przekaz wcale nie dociera do odbiorcy, gdyż w tym chaosie do odbiorcy dociera naprawdę mało treści.

– Po wejściu w życie w 2015 r. ustawy wzmacniającej narzędzia ochrony krajobrazu, można ustalić, co jest dozwolone, a co zakazane. W sierpniu 2016 r. rada miejska w Piasecznie podjęła uchwałę w sprawie przygotowania projektu uchwały, ustalającej te zasady – informuje Urząd Miasta.

Projekt uchwały, którego sporządzenie zlecono PWC Sp. z o.o., powinien powstać do 15 grudnia br.

– Prace zostały podzielone na sześć etapów. Obecnie zakończyła się analiza przestrzenna i krajobrazowa gminy. Przygotowano także podział gminy na obszary, dla których będą obowiązywały różne zapisy uchwały, a więc inne zasady umieszczania szyldów, reklam, małej architektury i ogrodzeń – czytamy na stronie urzędu.

Krajobraz naszego miasta oraz całej gminy można śmiało określić jako tandetny (co nie odróżnia Piaseczna od reszty kraju). Zatrważająca ilość banerów na płotach, najczęściej na skrzyżowaniach (co dodatkowo obniża percepcję kierowców, a przez to nasze bezpieczeństwo), billboardy ustawione jeden za drugim na drogach wjazdowych do miasta (a wszyscy wiemy, jak bardzo liczy się pierwsze wrażenie) oraz najróżniejszej maści ogrodzenia, od ładnych i lekkich płotów, po betonowe mury, powodują uczucie bałaganu.

Miejska przestrzeń należy jednak do mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, aby uchwała krajobrazowa powstała przy ich czynnym udziale.

5 kwietnia br. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach konsultacji społecznych. Spotkanie rozpocznie się projekcją filmu pt. „Krajobraz mojego miasta”, a zasadnicza część konsultacji rozpocznie się około godz. 17.30.

Urząd utworzył również stronę internetową www.krajobraz.piaseczno.eu oraz stronę na Facebooku o nazwie Krajobraz Piaseczna.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama