Targ na miarę naszych czasów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Targi miejskie to dzisiaj modne i popularne miejsca na mapach wielu miast Europy. Takie ma być także targowisko w Piasecznie, które właśnie jest projektowane.

Kiedyś targ był formą sprzedaży i kupna towarów, w określonym miejscu, w określone dni. Dzisiaj targi miejskie można uznać już za styl życia. Stały się alternatywą dla bezdusznych sklepów wielkopowierzchniowych. Oferują produkty najwyższej jakości, często regionalne. Pełne ludzi, kolorowe miejsca, gdzie nikt się nie spieszy i można porozmawiać ze sprzedawcą, nie tylko na temat promocji i kart konsumenckich.

Pokochaliśmy je tak bardzo, że organizujemy targi i bazary śniadaniowe, wzornicze, a nawet nocne. W Warszawie z ogromnym powodzeniem funkcjonuje Nocny Market na peronach Warszawy Głównej, a w Poznaniu Nocny Targ Towarzyski.

Nowy targ za 10 mln zł

 Nasz piaseczyński targ mógłby z kolei zagrać w horrorze klasy B, zwłaszcza mięsna hala oraz toaleta w tejże hali (polecamy obejrzeć to chociaż raz w życiu, póki jeszcze można).

Ponieważ czasy się zmieniły, gmina projektuje nowe targowisko, które będzie przystawało do współczesnego, bogatego miasta średniej wielkości pod Warszawą. Gmina szacuje, że koszt przebudowy będzie wynosił ok. 10 mln zł.

Co się ma zmienić? Powstanie zadaszenie (od strony ul. Jana Pawła II), pod którym znajdzie się część stoisk, oraz pod którym będzie można usytuować widownię (obok będzie utwardzony plac przeznaczony pod scenę), dwukondygnacyjny budynek biurowo-socjalny, w którym znajdą się m.in. toalety, nowe miejsca parkingowe oraz 254 stoiska handlowe. Dzisiaj jest ich 500, skąd więc taka zmiana?

Zbliża się realizacja przedłużenia i przebudowy ul. Żytniej, która będzie łączyć ul. Jana Pawła II z Nadarzyńską i będzie ona przebiegać częściowo przez teren targowiska (między targowiskiem a CEM-em). Zmniejszy to powierzchnię handlową.

– Po wschodniej stronie ul. Żytniej (w miejscu włączenia się w Trakt nad Perełką) ma powstać teren rekreacyjny w postaci zielonego skweru. Cały teren zostanie oświetlony oszczędnym w eksploatacji oświetleniem typu LED – informuje Urząd Miasta.

Targ tętniący życiem

Jest już koncepcja przebudowy, trwają prace związane z przygotowaniem projektu funkcjonalno-użytkowego, następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu w formule „projektuj i buduj” oraz realizacja inwestycji.

– Zależy nam na stworzeniu w tym miejscu estetycznej przestrzeni publicznej o czystym i funkcjonalnym układzie. Chcemy, żeby nowe targowisko nie tylko pełniło funkcje handlowe, ale także stwarzało warunki do organizacji różnego rodzaju wydarzeń okolicznościowych, imprez masowych, festynów czy wystaw – mówi zastępca burmistrza Daniel Putkiewicz. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przebudowane targowisko powinno zacząć funkcjonować już w 2019 roku.

Targowisko z centrum miasta ma być połączone m.in. Traktem nad Perełką, która płynie przez teren targowiska. Trakt ma się zaczynać właśnie tutaj.

Czy dzięki inwestycji ta część miasta zacznie tętnić życiem? Byłoby świetnie.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama