Tablica na rocznicę Bitwy Warszawskiej

0
598

Uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic odbyła się przed Belwederem. Góra Kalwaria jest jedną z kilkudziesięciu wyróżnionych miejscowości w Polsce.

W 2020 roku obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji władze Polski postanowiły przekazać pamiątkowe tablice. Otrzymali je przedstawiciele władz miejscowości, które odegrały rolę w decydującym starciu wojny polsko-bolszewickiej. W czerwcu w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezydent Andrzej Duda wręczył pierwsze wyróżnienia. Ostatnio do tej grupy dołączyła również gmina Góra Kalwaria.

Ratunek dla Polski, Europy i świata

– To wielkie w naszej historii zwycięstwo nad bolszewikami oznaczało ratunek nie tylko dla Rzeczypospolitej, ale także dla Europy, a może i świata. To był dla nas czas niezwykle chwalebny i dlatego ta rocznica, setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej, jest dla naszego bytu państwowego, dla naszej historii, dla wychowywania młodzieży i przyszłych pokoleń, tak niezwykle ważna – mówił prezydent podczas uroczystości przed Belwederem.

Gmina powiatu piaseczyńskiego zapisała się w historii Bitwy Warszawskiej, gdy 13 i 14 sierpnia na wysokości Góry Kalwarii załogi samolotów eskadry toruńskiej powstrzymały przekroczenie Wisły przez Armię Czerwoną.

Pamiątkową tablicę, która stanowi jednocześnie oznakowanie miejsca pamięci wydarzenia, odebrał z rąk Andrzeja Dudy Mateusz Baj, Wiceburmistrz Gminy Góra Kalwaria. Zostanie ona umieszczona w godnym, ogólnodostępnym miejscu w mieście (najprawdopodobniej w podcieniach ratusza).

Czytaj także: Powiatowy Urząd Pracy już działa w nowym miejscu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię