Śmieci sprząta właściciel

0
551

Porzucone nieopodal ogrodu botanicznego śmieci zbulwersowały mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Podobne sytuacje zdarzają się też na innych atrakcyjnych przyrodniczo terenach. Kto to posprząta?

Niedzielny spacer w sąsiedztwie grodu botanicznego w Powsinie zasmucił jednego z mieszkańców Konstancina-Jeziorny.

– Piękna pogoda, spacer ulicą Muchomora i takie „kwiatki” – napisał nasz czytelnik dołączając kilka zdjęć porozrzucanych śmieci. – Płakać się chce, złość człowieka ogarnia, że są wśród nas ludzie wyzbyci szacunku do natury, drugiego człowieka i samych siebie. Gmina pewnie kiedyś posprząta ten śmietnik, a sprawca będzie dumny, jaki to jest cwany i nieuchwytny – komentuje. Zauważa, że w tym wypadku zidentyfikowanie sprawcy nie powinno nastręczać problemów, wystarczy odrobina chęci. Wśród śmieci są bowiem m.in. kartony z naklejkami adresowymi wskazującymi firmę z Józefosławia. Czy szukaniem sprawcy zajmie się gmina?

Śmieci w takim wypadku ma obowiązek posprzątać właściciel nieruchomości, na której się one znalazły – wyjaśnił nam burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Rzadko zdarza się, żeby leżały one na drodze gminnej i rzeczywiście uprzątnięcie było naszym zadaniem. Ale oczywiście przyjmuję zgłoszenie i wyślę straż miejską by się tym zajęła – obiecał burmistrz.

śmieci w lesie, porzucone odpady, ochrona środowiska, straż miejska, Konstancin-Jeziorna, ul. Muchomora

Przechodnie bowiem nie muszą wiedzieć do kogo należy dany fragment lasu, łąka czy pobocze drogi. Zawsze jednak można, a nawet należy zgłosić taką sytuację do strażników, którzy ustalą właściciela nieruchomości i poinformują go o konieczności uprzątnięcia działki. Właściciel zaś może próbować szukać osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie jego terenu, by pociągnąć ją do odpowiedzialności. Zadanie to nie zawsze jest łatwe. Ale w przypadku śmieci z ul. Muchomora i kilku innych terenów zielonych, o których ostatnio informowali na lokalnych forach mieszkańcy, nie powinno to być zbyt trudne. Wśród innych odpadów znajdują się bowiem książki, zeszyty czy dokumenty wskazujące na osobę, która te rzeczy wyrzuciła. A jeśli to nie właściciel tych przedmiotów samodzielnie je porzucił, powinien bez problemu wskazać osobę czy firmę, która się tego dopuściła.

śmieci w lesie, porzucone odpady, ochrona środowiska, straż miejska, Konstancin-Jeziorna, ul. Muchomora

Czytaj także: Pomoc dla seniorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię