Serca na nakrętki przy szkołach i przedszkolach w Piasecznie

0
590

W Piasecznie pojawiły się zamówione przez gminę serca na nakrętki. To jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego Piaseczna.

„Zakręcone serce” to jeden z przyjętych do realizacji w roku 2021 projektów Budżetu Obywatelskiego Piaseczna. Zgodnie z ideą pomysłodawcy metalowe serce, do którego można wrzucać plastikowe nakrętki pozwala wzmacniać ideę recyklingu a jednocześnie nieść pomoc osobom potrzebującym lub fundacjom, które taką pomoc organizują.

Pomoc dla dzieci i środowiska

Jak to działa? Plastikowe nakrętki są przekazywane osobie z niepełnosprawnością lub chorej albo fundacji, która takimi osobami się opiekuje. Najczęściej beneficjentami są dzieci. Plastikowe nakrętki są sprzedawane w skupie, a zarobione w ten sposób pieniądze pozwalają na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, opłacenie zajęć czy turnusu rehabilitacyjnego. Co dzieje się z samymi nakrętkami? Powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, rury PCV czy różnego rodzaju plastikowe pudełka lub doniczki. Cena skupu nie jest zbyt duża, bo wynosi od 50 gr do 1 zł za kilogram, stąd każdy potrzebujący musi zebrać co najmniej kilkanaście – kilkadziesiąt ton, by móc opłacić turnus rehabilitacyjny czy kupić nowy wózek. Każda pomoc jednak się liczy, a przy okazji zbierając nakrętki i poddając je recyklingowi wspieramy również środowisko.

Serca cieszą się popularnością

Z przeznaczonych na realizację projektu BO 23 tys. złotych gminie udało się kupić i zainstalować 11 serc na nakrętki. Stanęły one na dostępnych publicznie terenach przy szkołach i przedszkolach.

Wiosną swoje serce obok siedziby starostwa przy ul. Chyliczkowskiej postawił również Powiat Piaseczyński. Serca na nakrętki znajdziemy też w gminie Prażmów, Lesznowola, w Konstancinie-Jeziornie czy Górze Kalwarii. Poza samorządami serca takie finansują i instalują również przedsiębiorcy prywatni. Instalacja taka ułatwia mieszkańcom dostarczanie nakrętek a organizującym zbiórki ich odbiór. Dotychczas bardzo często nakrętki były zbierane właśnie w szkołach czy przedszkolach, a następnie przekazywane osobom, które poprosiły o organizację takiej zbiórki.

Czytaj również: Komfortowo, cyfrowo i ekologicznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię