Seniorzy mają problem z zapisami na szczepienie

0
551

W miniony piątek ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób 80+. Jak przebiega proces i jakie trudności można napotkać po drodze? Sprawdzamy.

Po tym, jak w całej Polsce ruszyła rejestracja seniorów na szczepienia, zapanował niemały chaos. Ogólnopolska infolinia 989 była przeciążona, chwilami nie działała w ogóle. Nawet jeśli udało się dodzwonić, nie zawsze rejestracja przebiegała pomyślnie.

– Udało mi się dodzwonić o drugiej w nocy – opowiada nam pani Krystyna, seniorka z Piaseczna. – Sympatyczna pani zapisała wszystkie moje dane. Prosiłam, żeby zapisać mnie na szczepienie w przychodni na ul. Fabrycznej, bo mieszkam niedaleko. Dwa razy potwierdzałam informacje. Pani poinformowała, że dostanę SMS z potwierdzeniem rejestracji. Do rana nic nie dostałam, więc poprosiłam córkę, żeby to sprawdziła. Córka zadzwoniła pod 989, tym razem odebrał ktoś inny. Okazało się, że owszem, mają moje dane, ale w systemie nie ma śladu, że mam być szczepiona. A na Fabrycznej już nie było miejsc. W końcu udało się zapisać mnie na szczepienie, ale w Słomczynie. Pierwszą dawkę mam dostać 10 lutego.

Czytaj także: Pomogą nie tylko w transporcie na szczepienia

Inni próbowali zapisać się bezpośrednio w punkcie szczepień, ale i tu nie było łatwo. – Dostanę szczepionkę 10 marca. A wiadomo, co się wydarzy przez tyle czasu? – mówi nam pan Lucjan, który zgłosił się do przychodni przy ul. Fabrycznej. Jednak choć przed panem Lucjanem jeszcze dwa miesiące oczekiwania, może mówić o szczęściu. Wielu osobom nie udało się zarejestrować w ogóle. Już w piątek przed południem zapisy w piaseczyńskiej przychodni zostały wstrzymane. – Mieliśmy tylko 90 miejsc, zostały szybko wyczerpane – wyjaśniała kolejnym zgłaszającym się pacjentom recepcjonistka z placówki przy ul. Fabrycznej. – Ja rozumiem, że pula szczepionek na tę chwilę się wyczerpała, ale przecież można by nas wpisać na listę oczekujących i jak dotrą poinformować – zauważa jedna z seniorek. Późnym popołudniem, po interwencji wiceburmistrz Hanny Kułakowskiej-Michalak, w przychodni uruchomiono „listę rezerwową”, na którą wpisano ponad 300 osób. – Termin szczepienia został ustalony dla udostępnionych przychodni na najbliższe trzy tygodnie 90 szczepionek. Pozostałe osoby będą na liście oczekujących, bez terminu. Jak zostanie uruchomiona kolejna pula szczepionek, będziemy się z nimi kontaktować w celu umówienia terminu – zadeklarowała wiceburmistrz. – Nie mogliśmy tych ludzi zostawić samym sobie.

Zarówno pracownicy piaseczyńskiego ZOZ, jak i strona rządowa zachęcają, by rejestrować się przez infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta. To droga lepsza o tyle, że pozwala na wybór punktu szczepienia. Jeśli w preferowanej przez nas placówce pula została wyczerpana, możemy wskazać inną. Co istotne, przez telefon lub Internet nie musimy rejestrować się osobiście – może to zrobić za nas ktoś bliski. To duże udogodnienie szczególnie dla osób, które nie poruszają się sprawnie w cyfrowym świecie.

Szczepienia grupy I rozpoczną się 25 stycznia. Planowo mają się zakończyć 31 marca. Dotychczas wykonano blisko pół miliona szczepień w grupie 0, obejmującej pracowników opieki zdrowotnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię