Rząd wciska hamulec – nowe obostrzenia

0
863

Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił dalszą strategię walki z pandemią SARS-CoV-2.

Od najbliższej soboty czekają nas kolejne obostrzenia.

– Przed nami arcytrudny czas. Pandemia się nasila, dlatego nasze kroki muszą być zdecydowane. Po długiej dyskusji rozszerzamy nasze zasady bezpieczeństwa – mówił szef Rady Ministrów. Następnie przedstawił nowe zasady funkcjonowania. Jakie zmiany nas czekają?

  1. Nauczanie zdalne będzie obowiązywać również w klasach 1-3; starsze klasy będą uczyć się zdalnie do końca listopada. Funkcjonowanie przedszkoli i żłobków pozostaje bez zmian.
  2. Dla nauczycieli przygotowano bon w wysokości 500 zł na zakup sprzętu pomocnego w realizowaniu nauki zdalnej.
  3. Instytucje kultury zostają tymczasowo zamknięte.
  4. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości podróżujących w ramach obowiązków służbowych.
  5. W sklepach o powierzchni poniżej 100 m2 na jedną osobę powinno przypadać 10 m2. W większych sklepach będzie to 15 m2.
  6. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte. Obostrzenie nie obejmuje sklepów spożywczych, aptek, drogerii i punktów usługowych.

Obostrzenia obowiązują do 29 listopada.

Premier zapowiedział, że jeśli obostrzenia nie przyniosą skutku, konieczny będzie narodowy lockdown. – Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców to włączamy ostry hamulec bezpieczeństwa, jeżeli przekroczy 75 przypadków na 100 tysięcy to będziemy musieli narodową kwarantannę – mówił szef rządu.

Morawiecki zaapelował także do przedsiębiorców, by maksymalnie wdrożyli w swoich firmach tryb pracy zdalnej.

– Chciałbym powiedzieć, że najgorsze za nami, ale to byłoby przedwczesne. Jest prawdopodobne, że po tych nowych zasadach bezpieczeństwa, jeżeli będziemy ich rygorystycznie przestrzegać, sytuacja się poprawi – powiedział. Jednocześnie powtórzył apel o powstrzymanie się od dalszych demonstracji. – Bardzo proszę: protestujmy, ale w sieci. Choć nie mamy takich samych poglądów, to w tej jednej kwestii powinniśmy być zgodni.

Po Mateuszu Morawieckim wystąpił minister zdrowia Adam Niedzielski, który zaapelował o maksymalne ograniczenie wychodzenia z domu. Poprosił również ozdrowieńców o zgłaszanie się do punktów krwiodawstwa i oddawanie osocza, które pełni istotną rolę w terapii osób chorych na COVID-19.

Dziś resort zdrowia poinformował o 24 692 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię