Ruszyło głosowanie

1 czerwca ruszyło głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim, które potrwa do 15 czerwca. Jak zapoznać się z projektami i jak głosować?

 

To druga edycja piaseczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku rada miejska i burmistrz przeznaczyli na realizację projektów 1,4 mln zł. To z jednej strony dużo, jednak projektów jest aż 44.

Budżet Obywatelski to idea, która gości już w wielu miastach w Polsce. Chodzi o to, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na decyzje podejmowane przez władze, a dotyczące ich własnych pieniędzy i ich miasta. Oczywiście w mieście, które ma ponad pół miliarda złotych budżetu, niecałe 1,5 miliona zł może nie robić wrażenia. Jednak to prosty sposób, aby te w końcu niemałe pieniądze wydać na dokładnie to, czego chcą mieszkańcy. Zresztą ilość zgłaszanych projektów pokazuje, że mieszkańcy Piaseczna są zadowoleni z tej formy wpływu na działania samorządu. W tym roku zgłoszono 69 projektów, zaś dopuszczonych zostało 44. To i tak dużo, a głosujący mają w czym wybierać.

Głosować może każdy mieszkaniec, bez względu na zameldowanie czy wiek.

– W tym roku uczestnictwo małoletnich mieszkańców to nie jedyna zmiana w porównaniu z ubiegłoroczną edycją. W tym roku ulepszony został również system głosowania. W ubiegłym roku każdy głosujący uprawniony był do oddania po jednym głosie w kategorii lokalnej i ogólnomiejskiej. W tym roku każdy głosujący dysponuje pulą pieniężną, którą rozdziela na dowolną liczbę projektów aż do jej wyczerpania. Taki system jest stosowany w innych miastach, m. in w ramach Budżetu Partycypacyjnego w Warszawie – informuje Urząd Miasta.

Głosować mogą jedynie mieszkańcy miasta, nie całej gminy. Poszczególne wsie w gminie posiadają od lat fundusze sołeckie, które są wyliczane na mieszkańca na tym samym poziomie, co budżet obywatelski.

Zapoznać się z projektami można na stronie bo.piaseczno.eu, to w zasadzie jedyny sposób. Na stronie można również zagłosować, a dla osób, które wolą oddać głos w formie papierowej, przygotowano punkty w poniższych lokalizacjach:

GOSiR Piaseczno, ul. Sikorskiego 20

Biblioteka Miasta i Gminy Piaseczno (Dom Kultury), ul. Kościuszki 49

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, ul. Kościuszki 5

Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Świętojańska 18

Szkoła Podstawowa nr 2, al. Kasztanów 12

Szkoła Podstawowa nr 3 (dawniej ZSP w Piasecznie), ul. Główna 50

Dlaczego warto zagłosować? Naprawdę jest w czym wybierać i każdy mieszkaniec miasta znajdzie w projektach coś dla siebie.  A im więcej głosujących, tym idea budżetu obywatelskiego bardziej się sprawdzi.