Rok przebudowy

0
679

Rozpoczęły się prace budowlane na terenie miejskiego targowiska. Na ucywilizowanie handlu przy ul. Jana Pawła II poczekamy jeszcze blisko rok.

Po kilku przetargowych porażkach, gdzie albo brakowało chętnych, albo ceny osiągały pułap blisko dwudziestu milionów złotych, gmina zdecydowała się na „okrojenie” pierwotnych planów. Zrezygnowano z budowy dwupoziomowego budynku socjalno-biurowego oraz z zadaszenia, które miało być wykorzystywane zarówno w dni handlowe, jak i w czasie weekendowych imprez plenerowych. Ostatecznie wiosną udało się wyłonić wykonawcę, który miał za zadanie w pierwszej kolejności przygotować projekt budowalny i wykonawczy wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń. Ten etap dobiega końca. W ubiegłym tygodniu na plac budowy wjechał ciężki sprzęt, by wyburzyć istniejące zabudowania, w tym halę mięsną. Prace budowlane podzielone są na dwa etapy. Do końca marca wykonawca ma zagospodarować część południową obszaru między ulicami Jana Pawła II, Nadarzyńską i Żytnią. Dzięki wyburzeniu budynków będzie można udostępnić sprzedającym ten teren na czas prac na południowej części terenu targowiska. Następnie wiosną handlowcy przeniosą się na odnowiony teren, a wykonawca zajmie się północnym fragmentem targowiska. Całość ma być gotowa do użytkowania z końcem października 2020 roku.

Cały teren zostanie odwodniony i uporządkowany. Na obszarze targowiska powstaną cztery alejki oraz droga dojazdowa po zachodniej stronie (bliżej torów kolejowych). Wzdłuż niej zaplanowano miejsca parkingowe, których w sumie do obsługi targowiska ma być 95, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych. Rowerzyści mogą liczyć na 32 miejsca postojowe. Na zrewitalizowanym targu przewidziano 254 stanowiska handlowe, nieco mniej niż jest obecnie. Niewielki budynek administracyjny powstanie w zabudowie kontenerowej. Projekt zakłada również nasadzenia, w tym utworzenie niewielkiego skweru oraz montaż oświetlenia. Gmina nadal planuje wykorzystywać teren targowiska nie tylko w celach handlowych. W weekendy można by tam organizować imprezy masowe (zamiast na parkingu przy ul. Sierakowskiego). Teren mógłby również być wykorzystywany na organizację targów staroci czy coraz popularniejszych terenowych „wyprzedaży garażowych”.

Inwestycja ma kosztować blisko 8,4 mln złotych.