Przebudowa stacji

0
238

Ruch samochodowy na ulicy Kalwaryjskiej jest utrudniony przez głębokie wykopy. Trwa przebudowa stacji uzdatniania wody, a w zasadzie budowa nowej stacji. Prace mają zakończyć się do końca czerwca.

Nowe budynki stacji uzdatniania wody są aktualnie przyłączane do sieci kanalizacyjnej, odwodnieniowej oraz sieci wodociągowej. Intensywne prace trwają równocześnie na placu budowy sąsiadującym ze Szkołą Podstawową nr 2. Wybudowano już zbiornik retencyjny, który w dwóch komorach pomieści łącznie 300 metrów sześciennych uzdatnionej wody. Przeszedł testy szczelności i obecnie będą prowadzone w nim prace wykończeniowe.

Studnie zostaną zaopatrzone w nowe pompy, które wtłoczą wodę do nowo wybudowanej i wyposażonej hali filtrów. Stary budynek uruchomionej przeszło pół wieku temu stacji zostanie wyremontowany i przekształcony w nowoczesną dyspozytornię.

Tak naprawdę to stacja powstanie praktycznie od nowa – przyznaje Robert Kaczmarek, kierownik jednostki realizującej projekt w gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Górze Kalwarii. – Robimy wszystko, żeby prace zostały sfinalizowane do końca czerwca. Po modernizacji stacja bez problemu będzie mogła zaspokajać potrzeby rosnącej liczby mieszkańców w okresach, kiedy rozbiór wody jest największy.

Przebudowa stacji przy ulicy Kalwaryjskiej pochłonie nieco ponad 7 mln zł. Jest częścią dużego projektu realizowanego przez ZGK i dofinansowanego kwotą 23 mln zł z budżetu Unii Europejskiej. Koszt całego projektu to 44 mln zł. Kolejnym dużym przedsięwzięciem będzie budowa nowej sieci wodno-kanalizacyjnej w głównych ulicach miasta: Pijarskiej, Dominikańskiej oraz odcinkach Grójeckiej i Wojska Polskiego.

Nowa sieć musi powstać, ponieważ stary system kanalizacji jest ogólnospławny – mieszają się w nim ścieki z deszczówką. ZGK spodziewa się, że w najbliższych dniach uzyska pozwolenie na budowę dla inwestycji. Jeśli tak się stanie, prace ruszą w ciągu kilku tygodni i potrwają pół roku.

Prace te muszą być przeprowadzone, zanim na wymienionych drogach krajowych zostanie wymieniona nawierzchnia w ramach budowy obwodnicy Góry Kalwarii – wyjaśnia Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwarii. – Gminna spółka zapewnia, że prace będą robione w technologii, która umożliwi w miarę płynny ruch na ulicach miasta. Nie trzeba będzie organizować objazdów ani ruchu wahadłowego.