Praca przy remizie wre

0
425

Pierwsze efekty prac przy przemianie Starej Remizy w galerię sztuki są już widoczne. Mieszkańcy z ciekawością podglądają, co dzieje się za ogrodzeniem trwającej w samym centrum miasta budowy.

Za ogrodzenie placu budowy zaglądamy co jakiś czas również my. Prace rozbiórkowe rozpoczęły się na początku lutego. Przede wszystkim zniknęła dobudowana część na tyłach remizy. W tym miejscu ma bowiem powstać nowa część budynku zwanego roboczo „Galerią Strażnica”. W ubiegłym tygodniu wylane zostały już fundamenty dla dwukondygnacyjnej budowli, która ma być połączona z historyczną częścią przeszklonym korytarzem. Dzięki rozbudowie obiekt zyska niezbędną przestrzeń wystawienniczą. W sumie na 600 m2 oprócz sal wystawienniczych mają się znaleźć biblioteka i kawiarnia.

stara remiza, remiza OSP, zabytek Piaseczno, Galeria Strażnica, inwestycje Piaseczno
Tak ma wyglądać gotowa „Galeria Strażnica” (materiały UMiG Piaseczno)

Zabytkowa część budynku dawnej remizy OSP przy ul. Puławskiej również została już częściowo rozebrana. Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku remiza została nieco przebudowana w latach 50. W ramach inwestycji zabytkowy budynek ma zostać odtworzony w pierwotnym kształcie. Od strony ulicy będziemy więc mieli zmodernizowany budynek dawnej strażnicy, a za nim ukryta będzie nowa część. Wprawdzie dobudowany element ma być dwukondygnacyjny, ale jak zapewniali architekci, nie będzie widoczny od frontu, ze względu na wysokość dachu części historycznej.

Czytaj także: Alarmy fałszywe, skutki dotkliwe

stara remiza, remiza OSP, zabytek Piaseczno, Galeria Strażnica, inwestycje Piaseczno
Dobudowane elementy, ale też spora część dachu, zostały już rozebrane

Zgodnie z umową modernizacja starej remizy OSP powinna potrwać jeszcze rok. Za zadanie to gmina zapłaci wykonawcy ponad 5,4 mln złotych. „Galeria Strażnica” ma być dedykowana sztuce współczesnej, w odróżnieniu od sąsiedniego budynku Starej Plebanii, w którym po przebudowie ma funkcjonować muzeum poświęcone historii miasta. Jak poinformował nas burmistrz Daniel Putkiewicz, po zakończeniu prac budowlanych gmina będzie chciała również nieco zmienić sam plac na rogu ulic Jana Pawła II i Puławskiej.

– Przede wszystkim chcemy, żeby pojawiło się tam więcej zieleni – podkreślił burmistrz.

stara remiza, remiza OSP, zabytek Piaseczno, Galeria Strażnica, inwestycje Piaseczno
Niekiedy uda się zajrzeć przez otwarte drzwi na teren budowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię