P&R przy dworcu

0
658

Gmina Piaseczno otrzyma 1,5 mln złotych dotacji na budowę parkingu przy ul. Towarowej.

O przymiarkach do tej inwestycji pisaliśmy w październiku (https://www.przegladpiaseczynski.pl/aktualnosci/parkuj-i-jedz-z-dofinansowaniem/). W dniu 18 grudnia burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz podpisał porozumienie na mocy którego samorząd otrzyma 1,5 mln złotych na budowę parkingu obok dworca. Przedsięwzięcie to powstaje w ramach funduszy unijnych przeznaczonych na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

– Startują kolejne projekty służące zmniejszeniu poziomu emisji zanieczyszczeń i usprawnieniu transportu w metropolii warszawskiej. Dostępność nowoczesnych parkingów „Parkuj i Jedź” w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą to bezpośrednia korzyść również dla miasta stołecznego – mówił przy okazji podpisywania umów prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. – Stworzenie mieszkańcom podwarszawskich gmin możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodów na parkingach zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych ograniczy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy.

Nowy parking też przy PKP Jeziorki

Oprócz P&R w Piasecznie powstaną też nowe parkingi przy PKP Warszawa Jeziorki oraz nieopodal stacji PKP w gminach Wołomin i Radzymin. Unijna dotacja na te inwestycje to w sumie 8,3 mln złotych. Dzięki nim powstanie ponad 350 miejsc parkingowych dla samochodów oraz ponad 240 miejsc dla rowerów.

Nowy parking, który powstanie w Piasecznie ma zapewnić 83 miejsca parkingowe (w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i 3 dla samochodów elektrycznych) oraz 96 miejsc postojowych dla rowerzystów. Łącznie na budowę parkingu przy ul. Towarowej gmina zarezerwowała w budżecie środki w wysokości 5,35 mln złotych i zakończenie realizacji w 2021 roku.

Przy PKP Jeziorki parking ma pomieścić 138 samochodów (w tym 6 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami), a także nie mniej niż 40 miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zamontowane zostaną również dwie ładowarki dla aut elektrycznych. Na to zadanie Warszawa otrzymała 3,5 mln zł.

Do stolicy bez samochodu

– Nowy parking pozwoli podróżującym na pozostawienie samochodów w dogodnej lokalizacji oraz przesiadkę do komunikacji miejskiej, zapewniając możliwość dostępu do trzech różnych środków transportu publicznego – pociągu, autobusu i roweru publicznego, przede wszystkim dla mieszkańców części dzielnicy Ursynów oraz gmin Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin – Jeziorna, Tarczyn, Prażmów, Lesznowola. Parking poprawi również obsługę południowej części Warszawy, w kontekście istniejącego połączenia kolejowego oraz planowanego połączenia SKM do Piaseczna – czytamy w komunikacie ZTM.

Głównym argumentem za wyborem konkretnych inwestycji było skoordynowanie ich z transportem miejskim. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Zakłada się, że parkingi „Parkuj i Jedź” zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi działające w systemie od innych, np. działających komercyjnie.

Umowy podpisane 18 grudnia, to kolejny krok w budowaniu parkingów „Parkuj i Jedź” w metropolii warszawskiej. Łącznie sieć metropolitalnych parkingów budowanych w ramach ZIT obejmuje 60 obiektów, na których powstaje ponad 5 800 miejsc parkingowych. Kilkanaście obiektów, m.in. w Jaktorowie, Radzyminie, Pruszkowie i Wołominie, zostało już oddanych do użytku.