Powiat inwestuje z dotacjami

27

„Janosikowe” bumu nie powstrzymało – chwali się Ksawery Gut potrojonym w stosunku do poprzedniego zarządu powiatu budżetem inwestycyjnym.

Rozmach inwestycyjny cieszy i napawa duma również starostę Wojciecha Ołdakowskiego.
– Proszę zobaczyć, ile dotąd rzekomo niemożliwych do zrealizowania inwestycji udało się nam już zrealizować, na przykład budowę chodnika na biegnącym od przejazdu kolejowego odcinku ulicy Orężnej w Piasecznie – wylicza. – Okoliczności się przecież nie zmieniły, ani jeśli chodzi o właścicieli gruntu, ani jeśli chodzi o kwoty wydawane na „janosikowe” – zaznacza. Poprzednie władze powiatu z Janem Dąbkiem na czele wielokrotnie wskazywały na konieczność płacenia tzw. „janosikowego” jako podstawowy problem z brakiem funduszy na inwestycje.
– W grudniu 2014 odziedziczony po poprzednikach budżet przewidywał na ten cel tylko 13 mln zł. Teraz możemy przeznaczyć na to aż 37 mln zł – mówił kilkanaście dni temu Ksawery Gut. Tymczasem ostatni tydzień przyniósł powiatowi kolejne 4 mln złotych pochodzące z dwóch otrzymanych właśnie dotacji.
W tym roku zrealizowanych ma być 37 projektów drogowych na łączną sumę 22 mln złotych. Największe z nich to warta 5,4 mln zł rozpoczęta przed tygodniem budowa mostu w Obórkach oraz budowana za 3,8 mln zł infrastruktura drogowa wraz ze ścieżką rowerową i chodnikiem na odcinku od Baniochy do Szymanowa. Trwają również remonty w placówkach oświatowych. W marcu rozpoczął się długo oczekiwany remont internatu RCKU w Piasecznie. Prace obejmują termomodernizację budynku, w tym wymianę okien, drzwi zewnętrznych i pokrycia dachowego, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i wybudowanie nowej kotłowni na poddaszu. Rozpoczął się również drugi etap remontu internatu przy Zespole Szkół im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii.
– Przebudowany zostanie cały parter nieremontowanego od lat budynku. Wymienione będą wszystkie instalacje, armatury, tynki, drzwi, a nawet podłogi. Te ostatnie zostaną również obniżone, dzięki czemu pomieszczenia staną się wyższe o 10 cm tak, aby spełnić obowiązujące obecnie wymagania techniczne – wylicza Wojciech Zmysłowski z Biura Promocji Powiatu. Kontynuowana będzie również przebudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie. Połowa z zaplanowanych na ten cel 8 mln złotych pochodzi z dofinansowania.
– Ostatnio mamy do tego dobrą rękę – cieszy się wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. – W minionym roku udało nam się pozyskać prawie 10 mln zł. Teraz jest dopiero maj, a już udało nam się zdobyć ponad 13 mln zł. A staramy się o kolejne dofinansowania. Mam nadzieję, że ta dobra passa będzie trwać, bo korzystają na tym wszyscy mieszkańcy powiatu – dodaje wicestarosta.