Podwyżka opłat za śmieci

0
748

Od początku czerwca mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna zapłacą więcej za odbiór odpadów. Wykonawca zażądał od gminy wyższych kwot.

Informacja o planowanej podwyżce, jak nietrudno się domyślić, nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem wśród mieszkańców. Atmosferę dodatkowo podgrzewała opublikowana w mediach społecznościowych informacja o tym, że zaległości w opłatach, od których uchyla się część mieszkańców, wynoszą już 1,5 mln złotych. Dyskusja podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek 30 kwietnia, była więc również gorąca. Radni próbowali szukać rozwiązań mających zapobiec kolejnym podwyżkom, uszczelnić system i obniżyć koszty. Nie udało się jednak przeforsować na razie ani zmiany częstotliwości odbioru poszczególnych frakcji odpadów, ani zmiany sposobu naliczania opłaty. Najprawdopodobniej więc nowy przetarg na odbiór odpadów zostanie przygotowany w oparciu o dotychczasowe rozwiązania.

Nowe za to będą stawki za odbiór odpadów. Od 1 czerwca mieszkańcy zapłacą za odbiór odpadów segregowanych 36 zł od osoby. W przypadku braku segregacji (która zgodnie z nowymi przepisami jest już obowiązkowa), konieczne będzie wniesienie tzw. stawki podwyższonej, wynoszącej 72 zł od osoby. Jak poinformował radnych burmistrz Kazimierz Jańczuk, pod koniec ubiegłego roku Lekaro wnioskowało o ponad 3 mln złotych więcej za realizację umowy, która kończy się w grudniu 2020 r. Ostatecznie stanęło na ponad 2 mln zł. Kwotę obniżono po przeanalizowaniu dokumentów, których zażądał burmistrz na potwierdzenie uzasadnienia roszczeń. Wynika z nich, że roszczenia te nie są bezpodstawne. Głównym powodem wzrostu kosztów jest bowiem znaczący wzrostu ilości produkowanych przez mieszkańców odpadów. Dodatkowo wzrosły też kwoty przetwarzania odpadów w instalacjach, koszty pracy itd. Stąd konieczne stało się podwyższenie stawki wnoszonej przez mieszkańców, aby pokryć należności.

Zgodnie z nowymi przepisami, na ulgę w opłacie mogą z kolei liczyć mieszkańcy, którzy zdecydują się na kompostowanie bioodpadów we własnych ogródkach. Zapłacą oni o 3 zł mniej od osoby. Stawka ta wynika z wyliczenia kosztów, jakie w całej opłacie za śmieci stanowią koszty odbioru i zagospodarowania tej właśnie frakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię