Plany do zmiany

0
233

Przetarg na modernizację targowiska znów zostanie unieważniony. Zbyt wysokie ceny zmuszają gminę do modyfikacji projektu.

Samorząd od dwóch lat przymierza się do uporządkowania placu handlowego przy ul. Jana Pawła II w Piasecznie. Przygotowana przez architektów koncepcja zakładała likwidację istniejących budynków, odwodnienie i utwardzenie terenu, postawienie estetycznych stanowisk handlowych i budowę wysokiego zadaszenia, dzięki któremu teren targowiska będzie można wykorzystywać w weekendy na różnego rodzaju imprezy. Od początku 2018 roku gmina szuka wykonawcy dla tej inwestycji. Po dwóch nieudanych przetargach w formule „projektuj i buduj”, w których oferty opiewały na  blisko 300% zakładanych finansów, zdecydowano się na podzielenie zadania. Niestety, sam przetarg na opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych, również nie zakończył się sukcesem. W dwóch pierwszych nie złożono żadnej oferty, w kolejnych dwóch była to jedna oferta, również przewyższająca budżet. Kolejny przetarg ponownie ogłoszono w formule „projektuj i buduj”. Wszystkie trzy złożone w nim oferty zdecydowanie przewyższają kosztorys. Gmina zabezpieczyła na to zadanie 6,6 mln złotych a oferty mieściły się w widełkach 16,9-18,9 mln zł.

– Powoli trzeba się chyba niestety oswajać z tym, że oferty są tak wysokie, bo doświadczamy tego praktycznie przy wszystkich zadaniach budowlanych od dłuższego czasu – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Oczywiście to oznacza jedno, że przy budżecie, którym dysponuje gmina, będzie można realizować mniej zadań, niż się pierwotnie zakładało, bo zazwyczaj radni muszą dokładać kolejne środki na poszczególne inwestycje czy remonty. Kwota powyżej 16 mln złotych za unowocześnienie miejskiego targowiska wydaje się ceną bardzo wysoką. W tej sytuacji władze gminy będą szukać innego rozwiązania.

– Najprawdopodobniej będziemy etapować tę inwestycję – kontynuuje Putkiewicz. – W pierwszej kolejności odwodnimy i utwardzimy teren, bo to już w istotny sposób poprawi komfort zarówno sprzedających jak i klientów targowiska – zauważa. Drugim etapem byłoby zadaszenie. Niewykluczone również, że trzeba będzie poszukać tańszych rozwiązań konstrukcyjnych. Zadaszenie jest istotne, bowiem ułatwiałoby całoroczny handel na bazarku. Gminie zależy również na uporządkowaniu terenu, który sąsiaduje z CEM.