Zatrzymać klientów

0
3235

Galeria Piaseczno, w miejscu dzisiejszego CH Auchan, miała powstać w 2020 roku, może powstanie za 4 lata. Przedstawiciele Auchan zorganizowali spotkanie dla mieszkańców, głównie sąsiadów, aby przedstawić im koncepcję nowej Galerii.

Auchan zostało otwarte w 1996 roku. Zajmowało wówczas dużo mniejszą powierzchnię niż dzisiaj, a Leroy Merlin znajdowało się w tym samym budynku. Obecnie hipermarket budowlany funkcjonuje w oddzielnym budynku, a przy Auchan działa galeria handlowa.

Rozbudowa została zablokowana

O planach modernizacji swojego centrum Auchan mówi od dawna. Galeria Piaseczno wraz z kinem miała powstać w 2020 roku. Jednak inwestor napotkał trudności w postaci relacji z sąsiadami, a dokładniej z mieszkańcami ulicy Tulipanów, znajdującej się na tyłach Auchan, na której przeważa zabudowa jednorodzinna. Rozbudowa w zasadzie została na pewien czas zablokowana, m.in. przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w 2016 roku uchylił decyzję środowiskową burmistrza. W efekcie inwestor musiał wystąpić o nową decyzję, sporządzając nowy raport środowiskowy.

Dzięki temu, że Stowarzyszenie powstało, mieszkańcy faktycznie sporo wywalczyli.  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) zalecił inwestorowi m.in. cofnięcie linii zabudowy od strony domów jednorodzinnych, osłonięcie galerii handlowej ekranami akustycznymi typu „zielona ściana” oraz budowę parkingu dla samochodów osobowych od strony ulicy Tulipanów zamiast parkingu dla samochodów ciężarowych, a także umieszczenie tam terenów zielonych.

W 2018 roku burmistrz wydał nową decyzję środowiskową. Stowarzyszenie Tulipanów ją zaskarżyło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mieszkańcy uważają, że w raporcie środowiskowym inwestor zaniża ilość przewidywanych samochodów. Ruch zmierzyli jednak w okresie przedświątecznym.

Inwestor natomiast twierdzi, że nie wygeneruje takiego ruchu, który mógłby być znaczący dla przepustowości Puławskiej, po której porusza się obecnie 50 -60 tys. aut na dobę, a modernizacja Auchan jest potrzebna m.in. ze względu na uciążliwości, które wynikają z obecnego stanu centrum.

– Powierzchnia zabudowy Galerii Piaseczno będzie porównywalna do powierzchni obecnego centrum. Galeria handlowa stanie w miejscu Leroy Merlin – tłumaczył Tomasz Marczewski, senior project manager z Ceetrus Polska.

Leroy Merlin ma zostać przeniesiony. Gdzie? Spółka zarządzająca hipermarketami budowlanymi odpowiedziała nam, że dzisiaj jest za wcześnie aby o tym mówić. Lokalizacje od lat wskazywane są jednak dwie. Za outletem przy Energetycznej, lub na terenie dawnej zajezdni autobusowej.

Likwidacja Leroy w obecnym miejscu, wg inwestorów, wpłynie pozytywnie na komfort mieszkańców ul. Tulipanów. Dostawy produktów wielkogabarytowych oraz głośniki dla obsługi na zewnątrz marketu generują dużo hałasu.

Tylko kiedy? Z powodu zaskarżanej decyzji środowsikowej trudno jest to określić. Przedstawiciele Auchan wskazują na 2023 rok jako wariant optymistyczny.

Obiekt będzie niskoemisyjny i energooszczędny

Budynek nowej galerii zostanie dostosowany do nowoczesnych standardów i będzie zgodny z zasadami zrównoważonego budownictwa. Obiekt będzie niskoemisyjny, energooszczędny, z „zielonym” certyfikatem BREEAM.

– Auchan zostaje bez zmian, dobudowujemy nową galerię. Nie będzie krzykliwa, w stonowanych kolorach, budynek będzie raczej wygaszony, mniej reklam – mówił Robert Grudziąż, architekt z BEG Igenierie.

Budynek Auchan ma zostać unowocześniony, a fasada będzie bardziej estetyczna. Fasada oraz wnętrza nowej galerii będą cechować się miękką linią i połączeniem metalu, szkła, kamienia oraz zieleni. Fasada od strony ulicy Tulipanów ma porastać pnączami.

Wyjazd z podziemnego parkingu zostanie specjalnie zadaszony aby pochłaniać dźwięk. Od sąsiadów galeria, podobnie jak dzisiaj, będzie odgrodzona ekranem akustycznym. Zastosowany zostanie nowy ekran o najwyższej klasie izolacyjności, jednak będzie wyższy. Dotychczasowy ma 6-7 m, nowy będzie miał 8-9 m.

– Mieszkańcy zgłaszają problemy z hałasem podczas ciszy nocnej pochodzącym ze strefy dostaw. Dobudujemy rampy, rozładunek będzie następował niejako wewnątrz budynku, od strony wschodniej rampy zostaną wyłączone w godzinach 22.00 do 6.00 – mówił Artur Zawieska, dyrektor techniczny Auchan Polska.

W porze nocnej urządzenia dachowe, które także generują hałas, będą przełączane na tryb czuwania.

Ceetrus zobowiązuje się również do porealizacyjnej weryfikacji wyciszeń, a pomiary mają być wykonywane przez akredytowaną firmę wybraną wraz ze Stowarzyszeniem Tulipanów.

– Możemy zainstalować filtry węglowe na wyrzutniach ze stref gastronomicznych, a także z parkingów – mówił Robert Grudziąż.

Ceetrus rozmawia ze Stworzyszeniem Tulipanów i część postulatów mieszkańców zostanie zrealizowana. Nie będzie m.in. połączenia galerii z ul. Tulipanów i ul. Rubinową, do czego zresztą inwestor ma się zobowiązać umową notarialną.

Inwestor będzie również współfinansował przebudowę ulicy Geodetów oraz Energetycznej realizowaną przez gminę. Na wyjeździe z Geodetów powstaną dwa bajpasy do prawoskrętu w Puławską.

W galerii powstanie multipleks, klub fitness, restauracje i kawiarnie z ogródkami oraz oczywiście sklepy.

– My nie chcemy znacznie zwiększyć ilości klientów, tylko zatrzymać ich przy sobie – mówili organizatorzy spotkania. – Tego wymaga od nas zmieniający się rynek. Chcemy, żeby spędzili u nas więcej czasu.