Paszport za Albanię

0
341

Pochodząca z Góry Kalwarii Małgorzata Rejmer otrzymała Paszport Polityki 2018 za książkę „Błoto słodsze niż miód”.

Urodzona w 1985 roku w Warszawie autorka dzieciństwo i okres nastoletni spędziła w Górze Kalwarii. Uczyła się w tutejszej podstawówce, a następnie w LO w Piasecznie. Debiutowała w wieku 24 lat „Toksymią”– reporterską książką o warszawskiej Pradze. Taki rodzaj literatury stał się jej specjalnością. Inspirować zaczęły ją jednak odleglejsze tereny. Podróże po Europie Wschodniej, obserwacja istniejących tam kontrastów i skutków wieloletnich rządów komunistycznych zakończyły się wydaniem zbioru reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”, za który otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Była także nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu Polityki i Nagrody im. Beaty Pawlak. By napisać książkę o Albanii, postanowiła spędzić tam jakiś czas, zakładała początkowo, że na zebranie materiałów wystarczy jej 5 miesięcy. W Tiranie została do dziś, od 2015 roku.

– Książka o Albanii, inaczej niż poprzednia, nie kreśli szerokiej panoramy historycznej, składa się po prostu z głosów ludzi, ich opowieści o działaniu systemu terroru Envera Hodży. Niemal każda z tych albańskich historii przypomina „Proces” Kafki – napisała „Polityka” o nominowanej do nagrody książce Rejmer. Tym razem nie skończyło się na nominacji. Prestiżowe nagrody tygodnika Polityka dla polskich twórców przyznano na uroczystej gali 8 stycznia. Małgorzata Rejmer otrzymała Paszport Polityki za swoją opowieść o komunistycznej Albanii.

Spotkanie z nagrodzoną autorką mają w swoich planach biblioteki w Piasecznie i Górze Kalwarii. Małgorzata Rejmer w Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii spotka się z czytelnikami 25 stycznia o godzinie 18.00 a w Piasecznie, w siedzibie Miejskiego Klubu Seniora na dworcu, pojawi się 28 stycznia o godzinie 17.00

fot: Paweł Załęcki/Polityka