Nowy most na Wiśle?

0
465

Rząd ogłosił nowy program, tym razem związany z budową mostów. Na liście mostów priorytetowych znalazł się także ten łączący gminę Konstancin-Jeziorna z prawym brzegiem Wisły.

 

Rząd przeznaczył 2,3 mld zł na program „Mosty dla Regionów”. W II połowie sierpnia ruszy nabór wniosków dla samorządów, które będą chciały skorzystać z dofinansowania 80% wartości inwestycji polegającej na budowie mostu.

– W pierwszym etapie będziemy podpisywali umowy na dofinansowanie dokumentacji, w drugim umowy na realizację. Zakładamy, że pierwszy etap będzie trwał 2-3 lata, a realizacja – kolejne dwa – Polska Agencja Prasowa cytuje ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego

Przeprawy mogą powstawać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, czyli zarządzanych przez samorządy. Rząd zarekomendował 21 priorytetowych inwestycji, które Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wytypowało po wykonaniu analiz. Na liście znalazła się przeprawa „pomiędzy Górą Kalwarią a Warszawą – w okolicach Konstancina Jeziorny i Otwocka, Karczewa”.

Góra Kalwaria ma swój most na drodze krajowej, w Wilanowie budowany jest właśnie most autostradowy, który diametralnie poprawi komunikację Konstancina z prawym brzegiem Wisły. Według analizy ministerstwa, priorytetowy most ma więc łączyć łączyć gminę Konstancin-Jeziorna z którąś z gmin nadwiślańskich: Karczewem lub Otwockiem. Dzisiaj Gassy z Karczewem łączy sezonowy prom.

Gdzie dokładnie miałby przebiegać? Miałby łączyć drogi gminne, powiatowe czy wojewódzkie? Kiedy dokładnie ruszy nabór? Czy most kiedykolwiek był w planach? Tak czy inaczej wniosek o dofinansowanie musi złożyć samorząd, a nabór rusza w połowie sierpnia.

Na pewno istniał most między Ciszycą a Świdrami Małymi. Przestał jednak istnieć w czasie II wojny światowej, choć podobno drewniane pale przy brzegach jeszcze niedawno były widoczne przy niskim stanie wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię