Nie przyłożyli ręki

Radni nie przegłosowali obniżenia pensji burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi.

 

Uchwałę dotycząca wynagrodzenia burmistrza według nowych wytycznych zaproponował radnym sam Kazimierz Jańczuk. Chodziło o zastosowanie się do rozporządzenia Rady Ministrów, które nakazywało obniżenie pensji burmistrzom, wojewodom i prezydentom miast o 20% od dnia 1 lipca. Jeszcze przed sesją, która odbyła się w ubiegłą środę 27 maja, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Cieślawski zapowiedział bojkot uchwały, co oczywiście spotkało się z krytyką kierującego PiS w powiecie piaseczyńskim Sergiusza Muszyńskiego (mieszkaniec gminy Konstancin-Jeziorna). Kiedy uchwała w rzeczonej sprawie miał zostać podjęta przez radnych, burmistrz chciał opuścić salę, uznając, że jego obecność może być niezręczna. Zatrzymał go jednak przewodniczący Cieślawski, który następnie wyraził swoją opinię na temat samej uchwały.
– Opowiedziałem się zdecydowanie przeciw, bo uważam, że jest coś niewłaściwego w tym, że chwalimy burmistrza za wykonanie budżetu, udzielamy mu absolutorium i na tej samej sesji obniżamy mu uposażenie – wyjaśniał Cieślawski. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o samorządzie to rada, jako jedyny organ władzy, wyznacza kierunki działań burmistrzowi oraz ustala jego wynagrodzenie.
– Rozporządzenie Rady Ministrów jest aktem niższej rangi niż ustawa, która to właśnie sankcjonuje – podkreślił. – Oczywiście może być tak, że nakaz przyjdzie i realizacja tego będzie konieczna, ale ja osobiście nie mam zamiaru przykładać do tego ręki ani pokazywać, że mam rozdwojenie jaźni.
Głosy radnych się podzieliły. Przeciw uchwale było 6 osób, poparły ją 2, a 6 wstrzymało się od głosu. Tym samym uchwała nie przeszła. Na konsekwencje bojkotu nie trzeba było długo czekać. Tego samego dnia Sergiusz Muszyński poinformował na swoim profilu na Facebooku, że złożył w imieniu Ministra Mariusza Błaszczaka (w biurze którego Muszyński pracuje – dopisek red.) list z długą listą sprawdzających, czy w pracy urzędu nie dochodziło do jakichś nieprawidłowości w trakcie ostatniej kadencji.
Ten sam zestaw pytań został złożony w Urzędzie Gminy w Piasecznie. Uchwała w sprawie obniżenia pensji burmistrzowi Zdzisławowi Lisowi zaplanowana jest podczas dzisiejszej sesji. Jaką decyzję podejmą radni (podobnie jak w Konstancinie-Jeziornie gminą rządzi Platforma Obywatelska), przekonamy się przed południem 4 lipca.