Nadal inwestują w oświatę

0
539

W przyszłym roku powiat będzie kontynuował rozpoczęte przebudowy szkół, rozpocznie również nowe. Ponad 10 mln złotych pochłoną też drogi.

Projekt budżetu przedłożonego radnym zakłada dochody na poziomie 267,5 mln zł (ponad 18 mln więcej niż w roku bieżącym). O ponad 20 mln zł wzrosnąć mają również wydatki; w 2019 roku samorząd zamierza wydać ponad 256 mln zł. Oczywiście największy kawałek budżetowego tortu pochłonie oświata. Na zadanie oświatowe powiat zamierza wydać ponad 80 mln zł, z czego subwencji otrzyma niespełna 55 mln zł. Zadania inwestycyjne mają pochłonąć blisko 32 mln złotych, a aż 45,4 mln złotych powiat odda w ramach tzw. „janosikowego”. Najkosztowniejszą inwestycją będzie kontynuacja budowy nowej siedziby Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Czajewicza. Na to zadanie powiat przeznaczy 4,7 mln zł.

– Z 32 mln zł na inwestycje, trzy czwarte to pieniądze głównie na zakończenie prac w szkołach, czyli budowy hali sportowej przy „Jedynce” na Szpitalnej w Piasecznie, przebudowy dwóch internatów – w Górze Kalwarii i przy RCKU w Piasecznie – oraz remontu szkoły im. Reymonta w Konstancinie-Jeziornie – wylicza starosta Ksawery Gut. – Rozpoczniemy przebudowę ZS nr 2 przy Al. Brzóz; stare skrzydło tej szkoły posiada jeszcze drewnienie stropy, więc cały „stary” budynek będzie rozebrany, a w jego miejsce powstanie nowa część szkoły. Mamy też gotowy projekt budowy hali sportowej przy „budowlance” w Górze Kalwarii i adaptację starej sali gimnastycznej na warsztaty szkolne, ale tego zadania nie ma jeszcze w budżecie. Myślę, że będzie można o nim myśleć pod koniec przyszłego roku, jak zakończymy remont 2 pięter w internacie – snuje plany. Ponad 10 mln złotych powiat zamierza też przeznaczyć na inwestycje drogowe. Najkosztowniejsza będzie budowa ronda w Gołkowie – na to zadanie zaplanowano 2,8 mln zł.

Sesja budżetowa odbędzie się w czwartek 20 grudnia. Nieco zaskoczony brakiem uwag i wniosków do projektu budżetu ze strony nowych radnych, starosta Gut wyraził nadzieję, że oznacza to, iż zostanie on przyjęty właściwie jednogłośnie.

– Komisje Rady nie sformułowały żadnych wniosków do projektu budżetu, który został przygotowany przez zarząd powiatu. Zakładam zatem, że wszyscy państwo radni w takim przypadku będą za uchwaleniem środków na inwestycje, funkcjonowanie placówek oświatowych, pomocy społecznej, a także urzędu – napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.