Ławki z recyklingu

0
690

W Górze Kalwarii trwa wymiana miejskich ławek. Nowe są wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu i zastąpią zniszczone ławki pochodzące z różnych okresów.

Część ławek stanęło już w centrum miasta.

– W przeciwieństwie do poprzednich są wykonane nie z drewna, ale z kompozytu. Jest to materiał o fakturze drewna, wykonany z tworzywa sztucznego pochodzącego z odzysku – poinformował nas Piotr Chmielewski, kierownik Biura Promocji i Informacji UMiG Góra Kalwaria. – Jego zaletą jest to, że nie trzeba go co 2-3 sezony malować, nie wymaga też żadnej innej pielęgnacji. Ponadto nie daje się łatwo ciąć i jest niepalny. Dzięki wybranemu wzorowi ławki, w przypadku uszkodzenia pojedynczego elementu (a są one pocięte na krótkie odcinki), jest on po prostu wymieniany na nowy.

W tym roku w centrum miasta stanie w sumie 21 nowych ławek. Zastąpią stare i zniszczone ławki, które pochodzą z różnych okresów i mają różne kształty. Obecnie na rynku demontowane są stare kotwy, do których przez lata były przykręcane poprzednie ławki.

W pobliżu ławek ma stanąć 20 nowych koszy z elementami pochodzącymi z recyklingu. Dzięki temu mała architektura stworzy spójną strukturę przestrzeni miejskiej. W centrum pojawią się również nowe słupy ogłoszeniowe.

Gmina jednak nie wyrzuci starych ławek. Po wyremontowaniu staną w innych punktach miasta i gminy.

– Już padają propozycje mieszkańców, gdzie należałoby je umieścić – mówi nam Piotr Chmielewski.