Kwesta na 20-lecie

137

Zbiórka funduszy na renowację najstarszych pomników na zabytkowym cmentarzu zakończyła się kolejnym sukcesem. Wrzuciliśmy do puszek blisko 18,5 tys. złotych.

Od dwudziestu lat na piaseczyńskich cmentarzach pojawiają się z puszkami harcerze, społecznicy, przedstawiciele samorządu czy organizacji pozarządowych. Często kwestują całymi rodzinami. Różni ludzie, o różnych poglądach, często polityczni przeciwnicy, spotykają się tuż obok siebie z puszkami Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Cel jest bowiem wspólny – zadbanie o niszczejące pomniki na wpisanym do rejestru zabytków cmentarzu parafialnym.

Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie powstał 20 lat temu z inicjatywy Andrzeja Rutkowskiego i przez lata działał „pod skrzydłami” Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna. We wrześniu br. na wniosek założycieli Komitet stał się Stowarzyszeniem i rozpoczął działalność jako niezależna organizacja, co pozwoli mu na większą niezależność w pozyskiwaniu i zarządzaniu funduszami przeznaczonymi na renowację nekropolii.

W tegorocznej kweście wzięło udział 79 wolontariuszy, którzy zebrali w puszkach 18 450,74 zł. To wprawdzie mniej niż w rekordowym roku ubiegłym (blisko 23,5 tys. zł), ale więcej niż we wszystkich poprzednich zbiórkach.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację najstarszych nagrobków.

– Wytypowaliśmy groby Starzeńskich, Sołtysiaków, Aleksandra Żaboklickiego oraz grób przyjaciół Smorczewskiego i Matulewicza. Nasze plany jednak zweryfikuje ostatecznie konserwator zabytków – informuje prezes SKRCPwP Danuta Samek i dziękuje wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom zaangażowanym w zorganizowanie kwesty.