Konstancin z uchwałą krajobrazową

0
909

Od ubiegłej środy w gminie Konstancin-Jeziorna obowiązuje uchwała krajobrazowa. Nowe przepisy regulują kwestie związane z umieszczaniem banerów i tablic reklamowych w przestrzeni publicznej.

Uzdrowiskowa gmina dołączyła właśnie do samorządów walczących z chaosem reklamowym na ulicach. Uchwalone pod koniec lutego przepisy w połowie kwietnia zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Po upływie 14 dni, dokładnie 28 kwietnia, uchwała weszła w życie.  Co to oznacza dla lokalnych przedsiębiorców?

– Uchwała wprowadza na terenie całej gminy Konstancin-Jeziorna całkowity zakaz umieszczania w przestrzeni publicznej tablic i urządzeń reklamowych. Dopuszczalne są jedynie szyldy informujące o prowadzonej działalności. Muszą one jednak spełniać szczegółowe wymagania określone w ww. uchwale. To jeszcze nie wszystko. Banerów, plakatów, szyldów itp. nie wolno umieszczać także na ogrodzeniach posesji, które od teraz również muszą spełniać określone standardy. Uchwała krajobrazowa opisuje zasady ich sytuowania i gabaryty. Od 28 kwietnia br. zabroniona jest m.in. budowa ogrodzeń pełnych. Nowe przepisy dotyczą wszystkich: zarówno osób fizycznych, jak i innych podmiotów, w tym gospodarczych – informuje konstanciński magistrat.

Co wolno, czego nie wolno

Zgodnie z uchwałą, na terenie całej gminy obowiązuje teraz zakaz sytuowania tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem szyldów, paneli umieszczonych na rowerach Konstancińskiego Roweru Miejskiego oraz tablic ustawianych przez gminę. Wyjątek też będą stanowić tablice informujące o fundatorach małej architektury umieszczonej w przestrzeni publicznej.

Co istotne, uchwała wprowadza odrębne zapisy dla poszczególnych stref uzdrowiska. W strefie A maksymalna powierzchnia szyldu reklamowego nie może przekroczyć 3 m2, zaś w strefach B i C – 5 m2. Tablice reklamowe umieszczone na budynkach nie mogą wystawać poza kalenicę w przypadku dachów jedno-, dwu- i wielospadowych. W przypadku dachów płaskich reklama może wystawać maksymalnie na wysokość 3 metrów od krawędzi dachu.

Ważnym zapisem jest również zakaz umieszczania banerów, siatek czy murali reklamowych. Zabronione będą też reklamy na wyświetlaczach. Z ulic powinny również zniknąć reklamy mobilne, czyli banery umieszczane na przyczepach samochodowych. Jeśli chcemy okleić naszym szyldem okno, powierzchnia reklamy nie może przekroczyć 30% powierzchni szyby.

Uchwałę krajobrazową w pełnym brzmieniu możemy przeczytać tutaj.

Rok na zmianę reklamy

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się inwentaryzacja istniejących reklam. Pracownicy konstancińskiego magistratu i strażnicy miejscy wykonują obecnie fotograficzną i filmową dokumentację ulic. Przygotowane w ten sposób materiały w przyszłości pozwolą sprawdzić, czy przedsiębiorcy dostosowali się do nowych przepisów. – Nadszedł czas, aby w naszej uzdrowiskowej gminie uporządkować przestrzeń publiczną, poprawić estetyką naszego otoczenia i skończyć z chaosem reklamowym – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Teraz właściciele reklam i urządzeń reklamowych mają rok na dostosowanie się do zapisów uchwały. Co ważne, nie ma potrzeby wymieniać istniejących ogrodzeń i elementów małej architektury. Nowe przepisy będą bowiem regulować tylko powstawanie nowych obiektów na terenie gminy.

Czytaj również: Rower miejski już działa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię