Kolejne groby do renowacji

0
367

Jak co roku w dzień Wszystkich Świętych, na piaseczyńskich cmentarzach odbędzie się kwesta. Na renowację czekają kolejne nagrobki zabytkowego Cmentarza Parafialnego.

Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego działa od 20 lat na rzecz ratowania zabytkowej piaseczyńskiej nekropolii. We wrześniu br. na wniosek założycieli Komitet stał się Stowarzyszeniem i rozpoczął działalność jako niezależna organizacja pod wodzą Danuty Samek jako prezes zarządu.

Organizacja dorocznej kwesty na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kościuszki, ale również na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Julianowskiej w Piasecznie będzie przebiegać podobnie, jak w latach ubiegłych. Wolontariuszy z puszkami spotkamy w godzinach od 8.00 do 17.00. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację najstarszych nagrobków.

– Wytypowaliśmy groby Starzeńskich, Sołtysiaków, Aleksandra Żaboklickiego oraz grób przyjaciół Smorczewskiego i Matulewicza. Nasze plany jednak zweryfikuje ostatecznie konserwator zabytków – informuje Danuta Samek. – Szukamy również informacji na temat rodziny pochowanych lub osób opiekujących się tymi grobami. Jeśli ktoś z czytelników taką wiedzę posiada, prosimy o kontakt z proboszczem parafii św. Anny w Piasecznie lub osobiście ze mną pod nr telefonu 501 710 977 lub mailowo: – prosi prezes Stowarzyszenia.