Kłopotliwa granica

0
266

Mieszkańcy narzekają na stan ulicy Podleśnej w Łazach i Magdalence. Skargi trafiają do Urzędu Gminy Lesznowola, a tymczasem droga należy do… gminy Raszyn.

Jadąc ulicą Podleśną od ul. Lipowej w Magdalence, właściwie można zaobserwować, gdzie przebiega granica. Pierwszy, należący do Lesznowoli odcinek jest bowiem wyłożony kostką. Potem zaczyna się asfalt i… problemy. Od skrzyżowania z ulicą Graniczną, zwłaszcza na północnej stronie jezdni, kierowcy trafiają na dziury. Przy deszczowej pogodzie na ulicy pojawiają się wielkie kałuże, w kilku miejscach zajmujące cały pas ruchu.

– Dziury, które widać, są tu od zimy i stanowią bardzo realne niebezpieczeństwo, gdyż jeżdżące ulicą Podleśną pojazdy próbują je ominąć, zjeżdżając na przeciwny pas ruchu – poinformował nas jeden z mieszkańców. Janusz Ziewiec zwraca uwagę, że jest to dość istotna ulica, która komunikuje Magdalenkę i Łazy z al. Krakowską.

Niebezpieczeństwo również dla pieszych

Dodatkowo na znacznym odcinku drogi brakuje też chodnika, a to właśnie tędy sporo mieszkańców, zwłaszcza uczniów czy studentów dojeżdżających do warszawskich szkół, idzie na przystanek zlokalizowany tuż obok skrzyżowania z al. Krakowską. Również na samym skrzyżowaniu widać spore ubytki w asfalcie, co powoduje często nagłe manewry kierowców, którzy chcą uniknąć wjechania w dziurę.

– Uszkodzenia dotychczas były reperowane, niestety w tym roku nie zostały usunięte, co jest bulwersujące, gdyż na tym skrzyżowaniu ruch jest ogromny i ma miejsce mnóstwo wypadków – zauważa Ziewiec. – Prośby wysłane do UG Lesznowola pozostają bez rezultatu, a przecież samorząd powołany jest miedzy innymi po to, aby przeciwdziałać takim zjawiskom.

Zwróciliśmy się więc z pytaniem o tę sytuację do Referatu Dróg i Mostów lesznowolskiego ratusza. Okazało się, że wspomniany odcinek ul. Podleśnej – od ul. Granicznej do al. Krakowskiej, jest już w zarządzie gminy Raszyn.

Doraźne łatanie

Jeden z pracowników referatu przyznał, że pracownikom gminy zdarzało się łatać doraźnie tę drogę, ale zasadniczo jest to zadanie sąsiedniego samorządu. Problem polega na tym, że z drogi korzystają głównie mieszkańcy gminy Lesznowola, więc na inicjatywę radnych z Raszyna odnośnie inwestycji na tej drodze nie ma co za specjalnie liczyć.

W Wydziale Inwestycji w Raszynie dowiedzieliśmy się, że na razie nie mają w planach prac na ul. Podleśnej, ale doraźna naprawa została już zlecona i powinna się odbyć w najbliższych dniach.

Trwała poprawa będzie wymagała współpracy między gminami i zapewne przeznaczenia przez gminę Lesznowola środków na to zadanie.