I ty możesz zostać św. Mikołajem

0
437

Każdego roku, w przedświąteczny czas, można zamienić się w św. Mikołaja i anonimowo podarować komuś odrobinę radości a często całkiem realne i konkretne wsparcie. Akcje przygotowywania świątecznych paczek dla najbardziej potrzebujących mają charakter zarówno ogólnopolski, jak i lokalny.

W tym roku już po raz 13 organizowana będzie Radosna Wigilia. Akcja ta jednoczy mieszkańców i sponsorów, którzy wspólnym wysiłkiem przygotowują paczki dla dzieci i młodzieży. Organizatorem akcji jest fundacja Dziecięca Radość, która koordynuje zbiórkę darów, szuka sponsorów i organizuje wręczenie paczek dzieciom. Zazwyczaj odbywało się to na specjalnie zorganizowanej dla podopiecznych MGOPS w Piasecznie i Domów Dzieci w Pęcherach imprezie. Ze względu na pandemię, zarówno w roku ubiegłym, jak i w tym wydarzenie nie będzie miało takiego rozmachu a jedynie Mikołaj ruszy wręczyć dzieciom upominki. W ubiegłym roku udało się obdarować aż 230 dzieci z Piaseczna i okolic.

– Z roku na rok stawiamy sobie coraz to ambitniejsze cele. Nie inaczej jest w tym roku. Chcąc zrekompensować brak możliwości zorganizowania atrakcji ze względu na kwestie bezpieczeństwa, postanowiliśmy zaprosić do akcji dwa dodatkowe domy dziecka, obdarowując łącznie 260 dzieci – mówi Weronika Jarorsz, Członek Zarządu Fundacji Dziecięca Radość. – 5 grudnia paczki trafią do podopiecznych MGOPS Piaseczno oraz Domów Dzieci w Pęcherach. W drugim tygodniu grudnia wraz ze św. Mikołajem wybierzemy się w podróż do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasze Dzieci” w Czernicach Borowych oraz do Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie.

Do akcji pomocowej mogą się włączyć również mieszkańcy, przekazując organizatorom zabawki, przybory szkolne, słodycze czy kosmetyki (prezenty trafią do dzieci w wieku od niemowlęcego do prawie dorosłych). W przypadku zabawek czy gier, mogą to być również rzeczy używane, jednak w bardzo dobrym stanie. Można też wesprzeć fundację przelewając darowiznę na jej konto. Szczegóły dostępne są na profilu FB Radosna WigiliaRadosna Wigilia.

Paczka mądrej pomocy

Po raz 21 w tym roku organizowany jest program „Szlachetna Paczka”. W każdej z gmin naszego powiatu działają też lokalne grupy, do których trafiają wolontariusze najpierw szukający potrzebujących rodzin, a następnie wspierający przygotowanie i przekazanie przygotowane dla nich paczek. W 2020 roku wsparcie materialne otrzymało ponad 14 tysięcy rodzin, a wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 mln zł.

– W mądrą pomoc dla najbardziej potrzebujących zaangażowało się ponad 420 tys. Polaków – informują organizatorzy akcji.

Baza osób samotnych i rodzin potrzebujących pomocy został otwarta 13 listopada. Każdy może wybrać rodzinę, dla której przygotuje konkretną, celową pomoc.

– Zrobienie paczki nie jest skomplikowane. Szlachetną Paczkę robią szkoły, firmy, przyjaciele czy studenci z jednego roku studiów. Nie zostawiamy nikogo bez pomocy. Każdy, kto wybiera rodzinę i chce przygotować Szlachetną Paczkę, dostaje kontakt do wolontariusza, opiekuna danej rodziny. Działa też nasza infolinia – zapewnia Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

Czasu na przygotowanie paczek jeszcze trochę zostało. Podobnie jak rodzin, które wciąż nie znalazły swoich darczyńców. Przekazanie paczek planowane jest na 11-12 grudnia. Szczegóły akcji oraz sposoby jej wsparcia można znaleźć na stronie www.szlachetnapaczka.pl lub na profilach FB lokalnych grup wolontariackich.

Akcje charytatywne w szkołach

W szkołach często organizowane są też akcje pomocy dla konkretnych osób czy instytucji. Przy okazji świątecznych kiermaszy, organizowanych z dużym zaangażowaniem przez całą społeczność szkolną, zbierane są pieniądze na leczenie dzieci, hospicja, prezenty dla podopiecznych domów dziecka itp.

Np. w Szkole Podstawowej w Głoskowie organizowana jest akcja „Miesiąc dla Wiktorii”. Zebrane podczas kiermaszu czy loterii pieniądze zostaną przekazane na leczenie jednej z uczennic szkoły. Więcej o akcji można przeczytać na stronie internetowej gminy: „Miesiąc dla Wiktorii”.

Warto przed świętami włączyć się w miarę własnych możliwości czasowych i finansowych w pomoc, która sprawi komuś radość a często bardzo realnie poprawi sytuację osoby potrzebującej.

Czytaj również: Atrakcje na weekend 26-28 listopada w powiecie piaseczyńskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię