Góra się zazieleni

Samorząd gminny pozyskał w zeszłym roku prawie 3 mln złotych na projekt renowacji i zagospodarowania terenów zielonych w Górze Kalwarii. Przetargi na realizację są już w trakcie.

 

Góra Kalwaria przez ostatnie lata przeszła dużą metamorfozę. Każdy, kto zna to miasto sprzed 10, 15 czy 20 lat, zauważa tę zmianę od razu. Nie da się jednak ukryć, że w Górze Kalwarii, zresztą jak w większości średnich miasteczek w Polsce, jest jeszcze wiele do zrobienia, brakuje m.in. zielonych miejsc, gdzie mieszkańcy czy goście mogliby wypocząć.
– Chcemy zwiększyć liczbę ogólnodostępnych miejsc pokrytych uporządkowaną roślinnością. Dzięki nowym nasadzeniom oraz małej architekturze mieszkańcy różnych rejonów Góry Kalwarii będą mogli spotykać się i odpoczywać na świeżym powietrzu w ładnym otoczeniu – mówi burmistrz Dariusz Zieliński.
Miejsca pokryte roślinnością istnieją, ale są zaniedbane. Projekt „Zielona Góra Kalwaria” zakłada ich renowację i dostosowanie ich właśnie do potrzeb spacerowiczów i turystów.
Projekt przewiduje posadzenie nowych drzew i krzewów oraz utworzenie trawników. Pojawią się także ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Mają też powstać, na skarpie, place zabaw i zewnętrzna siłownia.
– Bardzo zależy nam na realizacji owego pomysłu. W Górze Kalwarii jest co prawda sporo zielonych terenów – terenów z potencjałem – jednak zbyt mało mamy miejsc z uporządkowaną (tzw. urządzoną) roślinnością i małą architekturą. Brakuje przede wszystkim parku – i parkami miejskimi chcemy uczynić skarpy za Zespołem Szkół Ogólnokształcących i za byłą jednostką wojskową – informuje Robert Korczak z Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria.
Rewitalizacja takich miejsc jednak kosztuje, a przecież zawsze są pilniejsze potrzeby niż zielony skwerek. Stąd samorządy usiłują pozyskiwać na takie cele środki zewnętrzne. Gmina Góra Kalwaria zdobyła na swój projekt aż 2,8 mln zł.
– Dzięki tym funduszom zyskamy siedem terenów w różnych częściach miasta (o łącznej powierzchni 95 tys. metrów kwadratowych), gdzie będzie można odpoczywać na świeżym powietrzu w ładnym otoczeniu. Zajdzie więc znacząca zmiana, dzięki której Góra Kalwaria będzie jeszcze ładniejsza i przyjaźniejsza dla mieszkańców i turystów – mówi Robert Korczak.
Dzięki dotacji w wysokości 2 824 048,42 zł ze środków UE (Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) renowację ma przejść kilka miejsc. W program wpisane są tereny skarpy za szkołą przy ul. Ks. Sajny oraz między al. Wyzwolenia a byłą jednostką wojskową, teren między szkołą przy ul. Budowlanych a przedszkolem przy ul. Bema, plac u zbiegu ulic Batorego i Żwirki i Wigury, skwer na rogu ulic Dominikańskiej i 3 Maja, działka na tyłach siedziby ZOPO (ul. ks. Sajny 4) oraz przydrożna zieleń wzdłuż ul. ks. Sajny.
Przetargi na realizację poszczególnych fragmentów tego projektu są w toku. Na przekształcenie skarpy za szkołą w park miejski dwa przetargi unieważniono, a trzeci jeszcze nie został rozstrzygnięty, na skwer przy Dominikańskiej podpisano już umowę, natomiast dwa inne postępowania przetargowe zostały ogłoszone pod koniec czerwca.