Drożej na poczcie

484

Od kwietnia zapłacimy więcej za usługi pocztowe. Plusem jest znaczne uproszczenie cennika usług.

Poczta Polska szykuje się do rewolucji cenowej. Władze spółki tłumaczą ten krok koniecznością uszczelnienia systemu i ograniczenia strat finansowych. Chodzi przede wszystkim o rynek usług e-commerce i wysyłanie zamówionych towarów jako przesyłki listowe zamiast paczek. Wysłanie listu jest bowiem tańsze. W kopertach bąbelkowych jako listy wysyłane są nie tylko drobne przedmiot, takie jak nośniki pamięci czy biżuteria, ale również książki czy odzież. Od 1 kwietnia klient poczty będzie miał do dyspozycji tylko przesyłki listowe w rozmiarze S,M i L. Uproszczony zostanie dotychczasowy system, w którym przy wycenie przesyłki brane były pod uwagę zarówno rozmiary koperty jak i jej waga. Biuro prasowe spółki poinformowało nas, że cennik zostanie upubliczniony w połowie marca. Nowe zasady opublikowała  już jednak na swoich łamach „Rzeczpospolita”.

Cena znaczka na pocztówkę czy standardowy list wzrośnie z 2,60 do 3,30 zł. Tym samym podstawowy list ekonomiczny zdrożeje aż o 27%, ale za to w tej cenie wysłać będzie można list o wadze do 500 g (dotąd 350 g), pod warunkiem, że grubość koperty nie przekroczy 2 cm. Kosztujący 4 zł rozmiar M również musi mieć maksymalnie 2 cm grubości, ale waga może wynieść do 1 kg. List w rozmiarze L kosztował będzie 6,60 zł. Wymiary koperty nie mogą przekroczyć w sumie 90 cm, a waga 2 kg.

To oznacza podwyżkę cen podstawowych usług, ale, jak podkreślają pocztowcy, ceny tzw. usług powszechnych są w Polsce relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami europejskimi.