Dr Łukasz Maurycy Stanaszek nagrodzony przez Marszałka

0
667

Praca dr Łukasza Maurycego Stanaszka na rzecz badania i popularyzacji kultury Urzecza została doceniona przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu, honorującym najcenniejsze osiągnięcia mieszkańców regionu w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony szeroko pojętej kultury oraz promocję województwa w tych dziedzinach.

– Wyróżnienie kierowane jest do ludzi aktywnych społecznie, angażujących się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza, służące rozwojowi i promocji regionu. Doceniamy niepospolite pomysły i twórcze inicjatywy, które są wyrazem autentycznych pasji – czytamy w opisie nagrody.

Popularyzator Urzecza

Znany antropolog, archeolog pasjonat i popularyzator Urzecza dr Łukasz Maurycy Stanaszek został laureatem tegorocznej XXI edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Stanaszek jest właściwie odkrywcą mikroregionu Urzecza. Spośród jego prac naukowych najważniejszą publikacją monograficzną jest „Nadwiślańskie Urzecze. Podwarszawski mikroregion etnograficzny”. Od lat bada i opisuje historię i kulturę regionu. Mieszkańcom naszego powiatu znany jest między innymi z wystąpień na Flis Festiwalu, Zielonych Świątkach na Urzeczu czy innych imprezach organizowanych na terenie gminy Góra Kalwaria.

– Dziękuję za bezcenny wkład w budowanie atrakcyjnego wizerunku Mazowsza. Państwa praca jest wizytówką całego województwa, inspiracją dla kolejnych pokoleń i mobilizacją do odkrywania bogactwa regionu – napisał do wyróżnionych Adam Struzik.

Muzeum dla Urzecza

– Życzyłbym sobie, żeby na Urzeczu powstała jakaś placówka muzealna, w której będzie można gromadzić wszystkie pamiątki dotyczące Urzecza – mówi na filmie promocyjnym dr Stanaszek. – To pozwoli mi na spokój, że kiedyś, kiedy mnie już zabraknie, będę mógł zostawić to całe swoje dziedzictwo w dobrych rękach.

Dr Łukasz Maurycy Stanaszek jest autorem lub współautorem ponad stu prac naukowych i popularnonaukowych, wykładowcą na Wydziale Historycznym UW, w Instytucie Archeologii UKSW, na Wydziale Lekarskim WUM oraz w Instytucie Antropologii i Archeologii AH im. A. Gieysztora w Pułtusku.

Czytaj także: Zygmunt Stanek, czyli o rowerach i samochodach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię