Domy opieki bez nadzoru

0
792

Do powiatu docierają informacje o nieprawidłowościach w prywatnych domach opieki. Kto sprawuje nad nimi kontrolę i na ile jest ona skuteczna?

Powiat przyznaje, że choć sporadycznie, docierają do niego zgłoszenia dotyczące różnych nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad pensjonariuszami w niektórych prywatnych domach opieki. Oczywiście nie ujawnia o które placówki chodzi, ale zapewnia, że pozyskawszy takie informacje, podejmuje działania, które mają na celu sprawdzenie sytuacji a docelowo zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym.

– Przekazujemy taką informację do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, który ma kompetencje do przeprowadzenia kontroli – informuje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie Klaudia Wojnarowska. – W takim przypadku jesteśmy zapraszani do współpracy przy kontroli.

Zgłaszane do powiatu uwagi w większości pochodzą od sąsiadów danego domu opieki. – Przez wiele lat mojej pracy w powiecie pamiętam tylko dwa przypadki, w których potwierdzono nieprawidłowości i nałożono karę – mówi Wojnarowska.

Druzgocąca kontrola NIK

Zasadniczo kontrolę nad prywatnymi domami opieki sprawują wojewodowie. Z tym jednak nie jest najlepiej, co pokazał raport Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że nadzór państwa nad placówkami jest pozorny. W latach 2015-2018 ponad 200 placówek oferujących opiekę całodobową funkcjonowało bez wymaganego zezwolenia. Mimo że w badanym okresie nałożono kary na 142 placówki, większość z nich (96%) nadal prowadziła działalność, niektóre nawet przez kilka lat. Placówki nie starają się o specjalne zezwolenia, bo musiałyby spełnić określone wymagania, co jest kosztowne. Niezbyt wysokie kary powodowały też, że w wielu przypadkach nadal opłacało się prowadzić działalność.

Czytaj również: Seniorzy mają problem z zapisami na szczepienie

Kontrola NIK pokazała, że pensjonariuszom nie zapewnia się właściwych warunków mieszkaniowych, brakuje odpowiedniego wyżywienia, nie podaje się przepisanych leków, ale też pozostawia pacjentów bez opieki, znęca się nad nimi czy wyłudza pieniądze. W tej sytuacji ogromne znaczenie dla jakości opieki nad pensjonariuszami, ma kontrola prowadzona przez bliskich, czy sygnały od samych podopiecznych. Po okresie zamknięcia placówek dla odwiedzających w związku z pandemią, obecnie w większości miejsc można już odwiedzić bliskich i przy okazji sprawdzić, czy nie dochodzi do nieprawidłowości lub nadużyć.

Przemyślany wybór i kontrola

– Jeżeli doświadczasz lub już posiadasz złe doświadczenia w należytym sprawowaniu opieki przez prywatne placówki koniecznie o tym poinformuj – pomóż i nie narażaj innych – my załatwimy resztę – zachęca powiat piaseczyński. O zaobserwowanych nieprawidłowościach można informować PCPR w Piasecznie przy ul. Chyliczkowskiej 14. Zgłoszenia są przyjmowane również telefonicznie (22 756 62 77) lub mailowo: .

Powiat apeluje o staranne weryfikowanie miejsc, którym powierzamy opiekę nad bliskimi. Poza sprawdzeniem, czy znajduje się ona na liście zarejestrowanych w danym województwie placówek, warto sprawdzić warunki osobiście na miejscu. Na swojej stronie internetowejstronie internetowej powiat podpowiada, na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o powierzeniu opieki nad naszymi potrzebującymi bliskimi, i to za niemałe pieniądze, konkretnemu ośrodkowi.

Czytaj również: Czy czeka nas wprowadzenie obowiązkowych szczepień?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię