DNA przeciwko złodziejom

0
934

Piaseczyński PWiK jako pierwsza instytucja na Mazowszu rozpoczęła znakowanie włazów kanalizacyjnych oraz hydrantów cząsteczkami DNA, co ma zupełnie uniemożliwić nielegalny handel tymi elementami.
– W ciągu ostatnich kilku miesięcy skradziono 20 studzienek na terenie gminy Piaseczno – mówi Izabela Bieńko z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie.
Problem jest poważny. Pojawiająca się nagle w asfalcie kilkumetrowa dziura jest śmiertelnym zagrożeniem dla pieszych oraz motocyklistów, samochód także może nie wyjść z takiej sytuacji cało.
– Na naszym terenie nikt jeszcze nie wpadł do studzienki pozbawionej włazu – mówi komisarz Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej w Piasecznie. – Natomiast uszkodzenia pojazdów owszem, zdarzają się – dodaje.
Poza stwarzaniem ogromnego niebezpieczeństwa, kradzieże mienia wodno-kanalizacyjnego są również bardzo kosztowne.
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy PWiK zamierza oznakować niewidocznymi dla ludzkiego oka mikrocząsteczkami wszystkie włazy kanalizacyjne w gminie. Znakowanie metodą DNA nada niepowtarzalny kod wartościowemu mieniu. Najważniejsze i najbardziej innowacyjne w tym jest to, że nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby złodziej lub paser mogli się tego kodu pozbyć. Do tej pory wystarczyło przetopić właz lub hydrant, aby logo PWiK zniknęło. Znakowania nową metodą nie da się ani usunąć, ani podrobić, jest odporna na korozję, warunki atmosferyczne, działanie olejów, soli, kwasów, benzyny itp.
Barbara Rudzińska-Mękal, prezes PWiK, przekaże Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie oraz podległym im jednostkom sprzęt, który umożliwi zidentyfikowanie mienia oznaczonego mikrocząsteczkami. Dzięki temu w trakcie kontroli w punktach skupu złomu przeprowadzanych przez policję bez problemu stwierdzi ona czy coś nie należy do PWiK.
– Wystarczy jedna taka mikrocząsteczka, aby można było przy pomocy latarki UV zidentyfikować mienie i jednoznacznie stwierdzić czy pochodzi ono z kradzieży – informuje nas Izabela Bieńko.
Nowa metoda DNA ma w swojej idei uniemożliwić handel mieniem Przedsiębiorstwa ze względu na zbyt wysokie ryzyko zarówno dla złodzieja jak i pasera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię