Debata jakiej nie było!

0
413

Nie było do tej pory w Piasecznie takiego wydarzenia. W minioną środę w Piasecznie zorganizowaliśmy we współpracy z Młodzieżową Radą Gminy debatę dla kandydatów do Sejmu.
Ponad 150 osób zjawiło się na sali konferencyjnej w urzędzie miasta, aby poznać kandydatów na posłanki i posłów oraz zapoznać się z ich poglądami na palące nasz kraj problemy. Imigranci, podatki, związki partnerskie czy wiek emerytalny – na te i inne tematy wypowiadali się przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów, w tym marszałek Nowicka i wicepremier Piechociński.

Nowa jakość

Debata przerosła oczekiwania wszystkich. Przede wszystkim nigdy jeszcze nie mieliśmy aż takiego zainteresowania tematami politycznymi ze strony mieszkańców. Dziwi to o tyle, że nawet w wyborach samorządowych, które wydawałoby się są nam bliższe, nie ma aż takiego zaangażowania. Z drugiej strony, wybory parlamentarne są niemal non stop relacjonowane przez wszystkie ogólnopolskie media, stąd siłą rzeczy budowane zainteresowanie jest większe.
Możliwe, że obecność tak dużej liczby osób na widowni to także swoisty znak czasów. Rośnie zaangażowanie mieszkańców w życie samorządu i w inicjatywy lokalne, co objawia się zarówno poprzez protesty, jak też akcje integracyjne i sportowe – może coś się zmienia? Może okazja (której swoją droga nigdy dotąd w Piasecznie nie było), aby poznać, zobaczyć i posłuchać kandydatów do parlamentu, nagle wywołała wśród nas może nie tyle zapał do polityki ogólnokrajowej, co większe zainteresowanie nią?

Lokalne atuty

Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć, mogą być nasze znane, lokalne twarze. Starosta Wojciech Ołdakowski, pełnomocnik burmistrza i przewodniczący Rady Powiatu Daniel Putkiewicz, lider Wspólnego Razem Piotr Kandyba – to nie są nazwiska nam obce. A przecież jeszcze Jan Komosa ze Złotokłosu, Mariusz Słowik, były radny… Znamy ich ze spraw i tematyki lokalnej, ale co chcą zrobić jako posłowie? Mają swoje pomysły na Piaseczno, a jak widzą Polskę? Te nasze lokalne atuty, w połączeniu ze wspomnianymi politykami z pierwszych stron gazet, na pewno pozytywnie wpłynęły na frekwencję wśród publiczności.
Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że patrząc na doniesienia medialne oraz wypowiedzi przybyłych spoza Piaseczna gości, była to jedna z nielicznych, a na pewno jedyna tak duża debata kandydatów w rejonie tzw. obwarzanka podwarszawskiego. Rejonie, który ma przecież ogromne potrzeby, jest silnie związany z Warszawą, przypada nań duża liczba mandatów, jest się więc o co bić.

Krzysztof Dynowski

Dziękujemy Młodzieżowej Radzie Gminy Piaseczno za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Serce rośnie, kiedy patrzy się na młodych, ambitnych ludzi zaangażowanych w sprawy publiczne. Poprzez swoje działania mają oni duży wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego, wbrew temu co mówi się i pisze o młodym pokoleniu.

Agnieszka Zofia Piechowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię