Czujniki smogu zawisną w Konstancinie

0
419

Pod koniec ubiegłego roku stowarzyszenie Nasz Konstancin zebrało środki na zakup dwóch czujników smogu. Niedawno poznaliśmy lokalizacje, w których zawisną urządzenia.

Inicjatywa zakupu i montażu czujników narodziła się pod koniec roku. W grudniu grupa mieszkańców, niezadowolona z faktu, iż na terenie gminy znajduje się tylko jedna stacja pomiarowa, zorganizowała zbiórkę środków na zakup czujników smogu. Planowano zebrać ok. 7500 zł, dzięki którym udałoby się zakupić trzy urządzenia. Ostatecznie udało się zgromadzić kwotę 5383 zł, która wystarczyła na dwa czujniki Airly.

Kolejnym krokiem było ustalenie lokalizacji, w której zawisną urządzenia. Tu nie obyło się bez wsparcia mieszkańców, którzy zaoferowali stowarzyszeniu możliwość umieszczenia czujnika na własnych posesjach. W ten sposób wytypowano kilka punktów przy ulicach Saneczkowej, Stawowej, Ogrodowej, Kołobrzeskiej, Słonecznej i Jaworowskiej oraz jedną lokalizację w Habdzinie. O ostatecznym umiejscowieniu urządzeń zdecydowały głosy mieszkańców. W internetowym plebiscycie zwyciężyły punkty przy ul. Kołobrzeskiej 52 oraz w Habdzinie. Czujniki mają zawisnąć w tych lokalizacjach jeszcze w styczniu.

Na chwilę obecną w gminie Konstancin-Jeziorna znajduje się jedna stacja pomiarowa – przy ul. Wierzejewskiego. Dotychczasowe prośby mieszkańców o zamontowanie większej liczby czujników spotykały się z oporem ze strony władz gminy. Dyskusja na ten temat wróciła również podczas prac nad budżetem na 2021 r. Doraźna Komisja ds. Walki ze Smogiem wnioskowała o zabezpieczenie w budżecie 50 tys. zł na zakup czujników i mobilnej platformy pomiarowej na potrzeby straży miejskiej. Burmistrz Kazimierz Jańczuk wskazywał, że taki wydatek nie mieści się w budżecie. – [Stacja] spełnia wszystkie nasze oczekiwania, natomiast od ilości urządzeń pomiarowych, w tym niecertyfikowanych przez WIOŚ, nie ubędzie smogu i zanieczyszczeń – argumentował w ubiegłym roku burmistrz Kazimierz Jańczuk. Ostatecznie jednak udało się osiągnąć kompromis i w tegorocznym budżecie zabezpieczono 30 tys. zł na zakup 12 czujników. Zgodnie z założeniami, czujniki mają zawisnąć m.in. w Mirkowie, na osiedlu Grapa czy w Skolimowie. Wygląda więc na to, że zakupione przez Nasz Konstancin czujniki nie będą jedynymi w gminie. Trudno jednak określić, kiedy gmina zakupi i zamontuje zabudżetowane urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię