Czekają na przebudowę dawnej DK79 w Górze Kalwarii

0
432

Odcinek krajowej 79 w Górze Kalwarii ma przejąć województwo. Gmina chciałby żeby w ramach przebudowy ulic Pijarskiej i Dominikańskiej powstały ścieżki rowerowe.

Na temat planów związanych z modernizacją dawnego przebiegu DK79 przez centrum Góry Kalwarii oraz innych sprawach drogowych dotyczących gminy w czwartek 25 lutego samorządowcy rozmawiali z reprezentacją Sejmiku Wojewódzkiego i MZDW.

Głównym tematem była kwestia przebudowy dawnego odcinka krajowej 79, który po wybudowaniu obwodnicy ma przejąć Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

– Sytuacja jest dość skomplikowana, bo teoretycznie z mocy prawa, po wyznaczeniu nowego przebiegu DK79 ten odcinek trafia w zarząd MZDW. Praktycznie jednak muszą się odbyć pewne formalne zabiegi z tym związane – wyjaśnia wiceburmistrz Góry Kalwarii Mateusz Baj. Podkreśla, że GDDKiA w ramach budowy obwodnicy ma również za zadanie przebudować ulice Pijarską i Dominikańską.

– Zależy nam na tym, żeby już teraz „wyrysować” ścieżki rowerowe na tych drogach, ponieważ jeśli inwestycja zostanie przeprowadzona bez budowy infrastruktury rowerowej, to później przez kolejnych 10 lat tego nie zmienimy – podkreśla Baj. Na temat planów związanych z przebudową drogi rozmawiał z Tomaszem Dąbrowskim, zastępcą dyrektora MZDW i radnym Sejmiku Wojewódzkiego Piotrem Kandybą. – Mamy zielone światło od MZDW dla tej inwestycji, ale o szczegółach trzeba porozmawiać jeszcze z GDDKiA.

Czytaj także: Dwa razy więcej pijanych kierowców

Gmina w ramach swojego wkładu w tę inwestycje miałaby przygotować koncepcję i projekt, a o finansowaniu samego zadania będą rozmawiać GDDKiA oraz MZDW.

Przy okazji przedstawiciele samorządu rozmawiali również o planach związanych z budową tzw. obwodnicy Konstancina-Jeziorny, czyli nowego przebiegu DW724. Dyskutowano też o poprawie bezpieczeństwa pieszych, czyli m.in. budowie ciągu pieszo-rowerowego w Sobikowie czy przejściu dla pieszych w Brześcach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię