Cyfryzacja radnych

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na ostatniej sesji rady gminy radni testowali... pracę na tabletach. Była to próba generalna przed przejściem na nowy system pracy radnych.

Poszukiwanie cyfrowych usprawnień w pracy rady gminy Piaseczno trwało od pewnego czasu na wniosek samych radnych. Przede wszystkim chcieli uniknąć nieekonomicznej i nieekologicznej procedury drukowania uchwał dla każdego z członków rady przed każdą sesją.
– Ostatecznie wybrany został system eSesja, a wraz z nim radni wyposażeni zostali w tablety, dzięki którym będą mogli korzystać z programu do elektronicznej obsługi Rady Miejskiej informuje Anna Grzejszczak z Biura Promocji. – Nowy program posiada kilka bardzo ważnych funkcji, które usprawnią obsługę Rady Miejskiej zarówno podczas sesji, jak i komisji problemowych. Na przykład funkcja „głosowanie” to element programu, dzięki któremu oddany poprzez tablet głos wyświetla się na tablicy podczas sesji i automatycznie zapisuje w archiwum – wyjaśnia.
Dostęp do tegoż archiwum na stronie internetowej gminy będą mieli wszyscy zainteresowani, w tym mieszkańcy. Procedura głosowania w nowym systemie była testowana obok dotychczasowej (elektronicznej) przez radnych podczas sesji w ubiegłym tygodniu. Sprawiało to jeszcze nieco problemów, mimo że wcześniej radni przeszli przeszkolenie.
System kosztował 13,5 tys. zł, a same urządzenia 24,5 tys. zł. Są objęte gwarancją, która zapewnia sprzęt zastępczy w przypadku awarii tabletu. Urządzenia użyczone zostały radnym na czas kadencji.
– Tablety do waszej dyspozycji, ale nie wyłącznej dyspozycji, bo będzie trzeba je zwrócić, więc żadne allegro nie wchodzi w grę – zażartował burmistrz Zdzisław Lis. Przewodniczący rady powiatu Piotr Obłoza zachęcał radnych do tabletowej aktywności podczas świąt.
– Radzą sobie państwo bardzo dobrze – pochwalił – ale jeszcze trochę poćwiczyć nie zaszkodzi – zauważył. Planuje się, że od stycznia tablety całkowicie zastąpią papierowe wersje uchwał, na jakich radni pracowali do tej pory.
Dla porównania rada powiatu wciąż głosuje przez podniesienie mandatu i liczenie głosów przez panie z obsługi rady.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama