Chodnik do szkoły „unieważniony”

1
1303

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało pięć tygodni. Tymczasem przetarg na budowę chodnika prowadzącego do nowej szkoły w Zamieniu właśnie został unieważniony.  Czy dzieci będą docierać do szkoły ulicami, którymi jeżdżą ciężarówki na budowę?

Budynek nowej szkoły w Zamieniu jest już gotowy od kilku miesięcy. Przed pierwszym dzwonkiem pozostało już tylko ostateczne wyposażenie sal i przygotowanie szkoły na przyjęcie uczniów. Znacznie gorzej wygląda jednak sytuacja ze skomunikowaniem nowej placówki oświatowej. Do szkoły mają uczęszczać dzieci z Zamienia, ale również ze Zgorzały i tzw. Nowej Zgorzały. Problem z dotarciem do szkoły z terenu tzw. Nowej Zgorzały jej mieszkańcy sygnalizują gminie od dłuższego czasu.

Obiecanej drogi brak

Podczas spotkania online wiosną br. zastępca wójta Lesznowoli Mirosław Wilusz zadeklarował, że do września uda się przedłużyć ulicę Wilgi do ul. Gołębia i dalej mieszkańcy będą mogli dotrzeć ul. Cyraneczki do ul. Postępu. To pozwoliłoby uniknąć dojeżdżania do szkoły na około, czyli ul. Kielecką do Krasickiego i  Postępu, co nie tylko znacząco wydłuża trasę, ale też zaowocuje znacznie większymi korkami na już problematycznych skrzyżowaniach ul. Krasickiego z ul. Kielecką oraz z ul. Postępu. Zwłaszcza, że niebawem ma się jeszcze rozpocząć budowa ronda w Nowej Zgorzale.

Ulica Wilgi utwardzona jest tylko na etapie już zagospodarowywanych osiedli

Niestety ul. Wilgi nadal jest utwardzona tylko do etapu na którym powstają nowe budynki.  Czy są szanse, że ciąg dalszy drogi powstanie w najbliższych tygodniach? I kto miałby go wykonać? Zapytaliśmy o to gminę, czekamy na odpowiedź.

Trudno sobie wyobrazić, że droga ta będzie przejezdna do września br.

Przetarg na chodnik unieważniony

Okazuje się, że problem, mimo znalezionych w budżecie środków i podjętej przez samorząd decyzji o budowie brakujących odcinków chodnika wzdłuż ulic Waniliowej i Arakowej, będą też mieli uczniowie mieszkający niedaleko szkoły. Obie prowadzące bezpośrednio do nowej placówki ulice są stosunkowo wąskie, za to obarczone sporym ruchem z nowych osiedli. Jeżdżą tędy nie tylko samochody osobowe, ale również ciężki sprzęt na prowadzone w okolicach szkoły budowy. Przetarg na budowę chodnika został ogłoszony przez gminę 2 lipca, a termin składania ofert upływał 19 lipca. Tego dnia jednak gmina poinformowała o unieważnieniu postepowania „ze względu na niemożliwą do usunięcia wadę uniemożliwiającą zawarcie umowy”. O jaki konkretnie problem chodzi? Zapytaliśmy o to gminę, czekamy na odpowiedź. Czy wspomnianą „wadę” da się usunąć i ponownie ogłosić przetarg, trudno powiedzieć. Na pewno jednak szanse na to, że chodnik do szkoły będzie gotowy przed rozpoczęciem roku szkolnego zmalały do zera. Dodatkowo mieszkańcy Zamienia są niezadowoleni z projektu budowy chodnika po południowej stronie ul. Arakowej. Zakłada on budowę chodnika wraz z zatoką postojową, a w konsekwencji sporą wycinkę drzew i krzewów.

Budowa szkoły w Zamieniu rozpoczęła się w 2018 roku. Termin oddania szkoły do użytku przedłużono o rok. Mieszkańcom trudno uwierzyć w to, że nie udało się wcześniej pomyśleć o konieczności wybudowania chodnika, który pozwoli dzieciom bezpiecznie dotrzeć do szkoły.

Czytaj również: Wiktoria Dąbrowska zajęła piąte miejsce na ME

1 KOMENTARZ

  1. Urzedasy do wywalenia, nawet postępowania na zbudowanie chodnika nie umieją poprawnie rozpisać, aż strach pomyśleć co się dzieje z większymi tematami. Dopoki tfu urzędnicy nie będą odpowiadać majątkiem za niedbalstwo do tego czasu w gminach będzie burdel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię