Burmistrz wstrzyma asfalciarnię

0
550

Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz zapowiedziała wydanie inwestorowi decyzji odmownej w sprawie budowy wytwórni mas bitumicznych w Gąskach.

Plany uruchomienia tzw. „asfalciarni” w Gąskach koło Tarczyna poruszyły społeczność lokalną wiosną tego roku. Informacja o planach Bogdana Falenty, prezesa firmy „Fal-Bruk”, by przenieść wytwórnię mas bitumicznych z Konstancina-Jeziorny na teren wytwórni kostki brukowej w Gąskach rozeszła się tzw. pocztą pantoflową. Mieszkańcy zażądali wyjaśnień w tej sprawie od burmistrz Galicz oraz złożyli w gminie protest przeciwko tej inwestycji podpisany przez ponad tysiąc osób.
– To imponujący wynik zważywszy na to, że gmina liczy 10 tys. osób, a podpisy były zbierane właściwie tylko na terenie najbliżej sąsiadującym z planowana „asfalciarnią” – mówi zaangażowany w sprawę radny Sobierajski.
Podczas czerwcowego spotkania burmistrz Barbara Galicz uspokajała mieszkańców:
– Decyzję ostateczną podejmuje burmistrz. Dla mnie zawsze była ważna ochrona środowiska, realizacja hasła „gmina naturalnie atrakcyjna” i tego się będę trzymać.
Poinformowała wówczas zgromadzonych, że urząd podejmuje standardowe czynności administracyjne, które musi podjąć w przypadku wpłynięcia jakiegokolwiek wniosku. Konieczne było stworzenie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.
– Materiał w tej sprawie został już zebrany. Decyzja jest przygotowywana i zostanie wydana w przyszłym tygodniu – poinformowała zebranych na piątkowej sesji rady gminy Tarczyn burmistrz Galicz. – Już mogę powiedzieć, że ta decyzja na pewno będzie odmowna.
Szczegółów uzasadnienia odmowy na razie władze gminy nie chcą zdradzać. Brane jest bowiem pod uwagę odwoływanie się inwestora od tej decyzji, a w związku z tym przedwczesna informacja dałaby Falencie więcej czasu na przygotowanie odwołania.
Czy rzeczywiście będzie się odwoływał? Czas pokaże. Na szczęście przepisy pozwoliły występować Falencie jako potencjalnemu inwestorowi, zanim kupił nieruchomość od jej obecnego właściciela. Gdyby wcześniej zainwestował pieniądze w kupno ziemi w Gąskach, jego determinacja, by zrealizować to przedsięwzięcie, prawdopodobnie byłaby znacznie większa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię