Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych

0
440

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia od wtorku 23 listopada każda osoba dorosła może skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciw grypie.

Taką informację przekazał podczas konferencji prasowej w poniedziałek 22 listopada rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zapewnił, że Agencja Rezerw Strategicznych dysponuje sporym zapasem szczepionek, podczas, gdy apteki skarżą się na ich brak. Jesienią ruszyła bowiem rządowa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat, personelu medycznego, farmaceutów, nauczycieli, pracowników i pensjonariuszy domów opieki, hospicjów, służb mundurowych czy osób z obniżoną odpornością.

Milion dawek czeka na chętnych

– Ale widzimy, że blisko trzy tysiące punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus – powiedział Wojciech Andrusiewicz. – Każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia, może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie. Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad milion szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać – zapewnił.

Najprawdopodobniej ani informacje, ani większa niż wcześniej zamówiona pula szczepionek, nie trafiła jeszcze do poszczególnych przychodni POZ, jednak osoby zainteresowane mogą próbować się umawiać na szczepienia. Tak czy inaczej, przed szczepieniem niezbędna jest kwalifikacja lekarska, więc wcześniej trzeba się umówić na wizytę.

Szczyt zachorowań jeszcze przed nami

W Polsce sezon grypowy trwa od września do wiosny, przy czym szczyt zachorowań przypada zwykle na styczeń i luty. W ostatnich latach (poza ubiegłym sezonem) w Polsce odnotowywano około 4-5 milionów zachorowań na grypę. Z powodu grypy umiera rocznie około 100-200 osób, przy czym specjaliści są zgodni, że dane te są niedoszacowane. Nie uwzględniają bowiem chorych umierających z powodu niewydolności oddechowej lub krążeniowej do której dochodzi w następstwie powikłań grypy.

Czytaj również: Grypa ptaków w powiecie piaseczyńskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię