Będzie bezpieczniej, ale kiedy?

0
381

Starosta pochwalił się podpisaniem umowy z GDDKiA na przebudowę skrzyżowań DK79 w Żabieńcu i Baniosze. Nie wiadomo jednak, kiedy ostatecznie inwestycja ta zostanie zrealizowana. Podobnie jak przebudowa samej DK79.

Odcinek krajowej 79 na odcinku od Piaseczna do Góry Kalwarii jest najbardziej niebezpieczną drogą powiatu. To tutaj dochodzi do największej liczby wypadków i kolizji. Jednym z newralgicznych punktów jest skrzyżowanie w Baniosze. Na usprawnienie czeka też krzyżówka w Żabieńcu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z kompleksową przebudową drogi od ul. Energetycznej w Piasecznie do skrzyżowania z DK50 w Górze Kalwarii czeka od dekady. Wobec tego powiat zdecydował się przejąć zadanie przebudowy dwóch kłopotliwych skrzyżowań dróg powiatowych z DK79.

Skrzyżowania zaprojektuje powiat

– Ustaliliśmy i podpisaliśmy ze swojej strony ostateczną wersję umowy z GDDKiA w sprawie przebudowy skrzyżowań drogi krajowej nr 79 z drogami powiatowymi w Żabieńcu i Baniosze – pochwalił się w piątek 10 lipca starosta Ksawery Gut. – Powiat opracuje projekty i przebuduje te dwa niebezpieczne skrzyżowania. Zakres robót będzie polegał na wydzieleniu dodatkowych pasów do skrętu w lewo oraz budowie sygnalizacji świetlnej. To minimalny zakres, ale w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo w tych miejscach – zapowiedział. Oczywiście większość kierowców, którzy borykają się z pokonaniem tych skrzyżowań, przyjęła informację starosty entuzjastycznie. Warto jednak przypomnieć, że informacja ta nie jest nowa. Przebudowę skrzyżowania w Żabieńcu starosta zapowiadał już przed ponad rokiem. Wiosną 2019 roku gmina Piaseczno przekazała powiatowi na to zadanie 100 tys. zł.

– Po przyjęciu do naszego budżetu pieniędzy z gminy Piaseczno, podpiszemy porozumienie z GDDKiA – zapowiadał w kwietniu 2019 starosta Ksawery Gut. – Projekt chcielibyśmy przygotować jeszcze w tym roku, a w przyszłym zająć się przebudową.

Na początku lipca br. starosta zapowiadał, że projekty zostaną zlecone jeszcze w tym miesiącu.

– Projektowanie potrwa około roku, a potem w zależności od tego, jakie będą koszty, będziemy szukać pieniędzy i decydować o budowie – mówi Ksawery Gut.

W budżecie powiatu na projekt skrzyżowania w Żabieńcu zabezpieczono 200 tys. zł. Taka sama kwota przeznaczona została przez samorząd na projekt przebudowy bardzo niebezpiecznego skrzyżowania w Baniosze. W tym przypadku również powiat podjął decyzję o przejęciu zadania od GDDKiA jeszcze w roku ubiegłym.

GDDKiA zaskoczone informacją starosty

– Rewolucji nie będziemy robić, gdyż warszawski oddział GDDKiA otrzymał finansowanie na inwestycję polegającą na budowie dwóch jezdni na odcinku od Piaseczna do Kątów i ma ją zrealizować do 2026 r. – poinformował Ksawery Gut. Ta informacja również bardzo ucieszyła kierowców. Wszak na przebudowę wiecznie zakorkowanej i bardzo niebezpiecznej DK79 czekają od wielu lat. Okazuje się jednak, że GDDKiA informacją starosty jest… zaskoczone. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznik warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzaty Tarnowskiej, wniosek o przeznaczenie środków finansowych na to zadanie ciągle tkwi w ministerstwie infrastruktury. Zarządca drogi całą dokumentację ma gotową od kilku lat. Ze względu na olbrzymie koszty, zadanie to zostało podzielone na odcinki. Wniosek o przeznaczenie środków na realizację przebudowy krajowej 79 na odcinku od oddanej do użytku pod koniec 2019 r. obwodnicy Góry Kalwarii do Piaseczna przeszedł już całą drogę proceduralną i teraz czeka na ministerialną decyzję.

– GDDKiA jest gotowa do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy, który zaprojektuje rozbudowę DK79 Piaseczno – Góra Kalwaria, niezwłocznie po uzyskaniu środków finansowych – deklaruje Małgorzata Tarnowska. Kiedy to nastąpi, na razie jednak nie wiadomo.

Czytaj również: 6 wariantów przebudowy ul. Kuropatwy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię